Los Angeles saa jälleen uuden NFL-seuran

Vuodesta 1995 tähän kauteen saakka ilman omaa NFL-seuraa ollut Los Angeles saa kaupunkiinsa toisen NFL-seuran vuoden sisään, kun 56 vuotta San Diegossa majaansa pitänyt Chargers muuttaa kaupunkiin aloittaen kauden 2017 Enkelten kaupungissa, kerrotaan liigan virallisilla nettisivuilla. Chargers pelasi seurahistoriansa ensimmäisen kauden Los Angelesissa, minkä jälkeen organisaatio siirrettiin San Diegoon yli puolen vuosisadan ajaksi.

Uuden stadionin rakentamisesta San Diegoon ei päästy yhteisymmärrykseen kaupungin kanssa, joten vuosien neuvottelujen jälkeen Chargersin omistaja Dava Spanos ilmoitti organisaation henkilökunnalle muuton varmistumisesta torstaina. Samalla seura kertoi pelaavansa pari seuraavaa kautta 30,000-paikkaisessa StubHub Centerissä, joka toimii myös MLS-seura Los Angeles Galaxyn kotistadionina. Kaudeksi 2019 Chargers siirtyy yhdessä täksi kaudeksi kaupunkiin St. Louisista palanneen Ramsin kanssa isännöimään Inglewoodiin rakennettavaa uutta jenkkifutisareenaa.

Chargersin viimeinen kausi San Diegossa sujui pitkälti loukkaantumissuman vuoksi mollivoittoisesti. Joukkue sijoittui AFC:ssa sijalle 14 voittaen runkosarjan aikana vain viisi ottelua ja häviten 11.

Muuttoilmoituksen yhteydessä seura ilmoitti Buffalo Billsin hyökkäyksen koordinaattorin ja väliaikaisena päävalmentajana kauden viimeisessä ottelussa toimineen Anthony Lynnin siirtyvän seuran uudeksi päävalmentajaksi.