Adrian Peterson löysi vihdoin uuden seuran NFL:ssä


25/04/2017 14:26

Minnesota Vikingsia aiemmin edustanut takavuosien supertähtikeskushyökkääjä Adrian Peterson jatkaa uraansa New Orleans Saintsissä kahden vuoden ja seitsemän miljoonan taalan sopimuksella, joista tosin toinen kausi on seuran optio. Mielenkiintoisesti Saints pelaa tulevan kauden avausottelunsa juuri Petersonin aiemmin kymmenen vuotta edustamaa Vikingsia vastaan.

32-vuotias, 185-senttinen ja 98-kiloinen keskushyökkääjä on edennyt jokaisella seitsemällä terveellä kaudellaan yli 1000 juoksujaardia, huippuna kausi 2012 jolloin silloinen megatähti paukutti tilastoihin 2097 jaardia ja 12 TD:tä. TD-ennätys on puolestaan kaudelta 2009, jolloin mies iski 18 TD:tä. Vielä toissa kaudellakin Peterson oli yksi liigan valovoimaisimmista keskushyökkääjistä tämän iskettyä 1485 jaardia ja 11 TD:tä. Viime kausi katkesi kuitenkin alkuunsa loukkaantumiseen, eikä Vikings-johdolta enää löytynyt luottoa konkariin tulevalle kaudelle.

Saintsissa miehen rooli saattaa joka tapauksessa jäädä melko marginaaliseksi, sillä huippukauden pelannut Mark Ingram iski viime kaudella 1043 juoksujaardia, minkä lisäksi mainio heittopeliase eteni heittopeleissä 319 jaardia ja merkkautti yhteensä 10 TD:tä. 27-vuotias ykköskeskushyökkääjä saa joka tapauksessa Petersonista tämän terveenä ollessa luotettavan kakkosmiehen ja tuuraajan.

SAMANKALTAISIA ARTIKKELEITA