Kausiennakko 2017: San Fransisco 49ers


10/08/2017 15:10

Vain kaksi voittoa viime kaudelta napannut 49ers lähtee kauteen kunnianpalautus mielessään, joskin lähtökohdat jälleenrakennuksen keskellä olevassa organisaatiossa ovat kaikkea muuta kuin helpot. Jim Harbaughin menestysvuosien jälkeen joukkueen peräsimessä ovat käyneet onneaan kokeilemassa ensin Jim Tomsula sekä viime kaudella Chip Kelly. Tänä vuonna vastuun ottaa Atlanta Falconsin hyökkäyksen koordinaattorina liigaa dominoinut Kyle Shanahan. Pitkäaikainen GM Trent Baalke puolestaan korvattiin John Lynchillä.

Seura on nyt todella kokemattomissa käsissä, onhan pesti 37-vuotiaan Shanahanin ensimmäinen päävalmentajana, minkä lisäksi pelaajahankinnoista vastaa ainakin nimellisesti Fox Sportsin tv-asiantuntijana peliuransa jälkeen työskennellyt 45-vuotias Lynch. Joka tapauksessa molemmille herroille lyötiin kerralla kouraan kuuden vuoden sopimukset, mikä saattaa kerrankin tarkoittaa pitkäaikaisempaa rakennusprosessia 49ers-leirissä. Pitkä prosessi edessä onkin, vajosihan joukkue kahden viime kauden aikana viiden ja viimeksi kahden voiton heittopussiksi.

Kyle Shanahanin vastuulla onkin laittaa kuntoon joukkueen hyökkäys, minkä vuoksi päävalmentaja toimii itse myös hyökkäyksen koordinaattorina. Viime kauden Falcons oli miehen käsissä liigan kakkonen edetyissä jaardeissa, kolmas heittojaardeissa ja viides juoksujaardeissa. Tällä kertaa Shanahan joutuu kuitenkin tulemaan toimeen ilman Matt Ryania pelinrakentajanaan tai Julio Jonesia tähtilaiturina.

Colin Kaepernick sai väistyä pelinrakentajan tontilta seuran palkattua tilapäisratkaisukseen vuonna 2014 Shanahanin alaisuudessa pelanneen Brian Hoyerin. 31-vuotias Hoyer on edustanut kahdeksan ammattilaiskautensa aikana peräti kuutta eri seuraa, viimeksi Chicago Bearsia, joissa urallaan yhteensä 31 ottelua aloittanut pelinrakentaja pääsi pelaamaan kuudessa ottelussa heittäen kuusi TD:tä ilman syötönkatkoja. Pitkäaikainen pelinrakentaja miehestä tuskin tulee San Fransiscossakaan, mutta Shanahanille tuttu mies on tässä markkinatilanteessa välttävä vaihtoehto uudelleenrakennuksen keskellä olevaan organisaatioon.

Seura vahvisti surkeata laitahyökkääjäosastoaan hankkimalla kolme miestä heti free agent -markkinoiden ensimmäisenä päivänä. 10. kautensa liigassa aloittava Pierre Garcon pelasi uransa parhaan kauden liigassa juuri Shanahanin alaisuudessa vuonna 2013. 31-vuotiaassa ex-Redskins-pelurissa on edelleen ainesta 1000 jaardin kauteen joukkueen ykkösrissuna. Buffalosta tullut huippunopea Marquise Goodwin sekä Shanahanin mukana Atlantasta napattu Aldrick Robinson ovat muut vahvistukset laitahyökkääjän tonteille. Garrett Celek on edelleen joukkueen ykkösmies sisemmän laitahyökkääjän tontille.

Hyökkäyksen linjassa LT Joe Staley on jo viisinkertainen Pro Bowl -linjamies joka tuo Zane Beadlesin ja uuden hankinnan, sentteri Jeremy Zuttahin kanssa kokemusta viime kauden neljänneksi parhaan juoksuhyökkäyksen linjaan. Tulokaskaudellaan epäonnistunut RG Joshua Garnett saa parantaa reilusti osoittaakseen olevansa ykköskierroksen varausvuoronsa arvoinen. RT:n paikalle seura hankki Seattlesta Garry Gilliamin, joka taistelee pelipaikasta Trent Brownin kanssa.

Keskushyökkääjä Carlos Hyde juoksi ennätyksensä 988 jaardia 217 yrityksellä viime kaudella, vaikka väliin jäi loukkaantumisten takia kolme ottelua. Hyde on yksi liigan kovimpia pelipaikallaan, minkä lisäksi 49ers hankki riveihinsä myös Baltimoren FB Kyle Juszczykin sekä New Orleansin TB Tim Hightowerin.

Joukkueen puolustus oli viime kauden surkein niin päästetyissä kokonaisjaardeissa kuin päästetyissä juoksujaardeissakin. 25 päästettyä TD:tä juoksupeleissä on sekin seurahistorian heikoin suoritus. Jacksonvillesta tullut Robert Saleh kantaa ensimmäistä kertaa urallaan vastuun puolustuksen koordinaattorina miehen toimittua aiemmassa seurassaan tukimiesten valmentajana. Mies peluuttanee puolustusta jo Seattlen ajoiltaan tutuksi tulleella attacking 4-3 -pelikirjalla, jonka myötä 49ersin aiemmin vuosien ajan käyttämä 3-4 lentää romukoppaan.

”Aggressiivinen juoksunpysäytys on ykkösprioriteettimme. Tähän tarvitsemme vastuullisuutta jokaiselta pelaajalta”, Saleh kertoi. Apuja puolustukseen saatiin jo draftin ykköskierrokselta, jolta 49ers poimi DE Solomon Thomasin sekä tukimies Reuben Fosterin. Nelinkertaisen All Pro -tukimies NaVorro Bowmanin paluu kentille on valtava apu puolustukselle. Bowman menetti koko kauden 2014 polvivamman takia, minkä lisäksi mies joutui jättämään väliin viime kauden 12 viimeistä ottelua akillesjännevamman vuoksi. Lisäksi vapailta markkinoilta haaviin tarttuivat tukimies Malcolm Smith, NT Earl Mitchell sekä heittopuolustuksen erikoismies Elvis Dumervil.

Ulompi tukimies Ahmad Brooks tulee pelaamaan nyt enemmän linjassa, mikä sopii hyvin 51,5 säkkiä kahdeksalla kaudellaan napanneelle konkarille. Viime kaudella 73 taklausta ja kuusi säkkiä tehtaillut tulokas DeForest Buckner on tulevallakin kaudella suuressa roolissa, samoin kuin vuoden 2015 ykkösvaraus Arik Armstead. Aaron Lynch puolestaan saa suuren roolin DE:nä. Mies merkkautti 12,5 säkkiä kausilla 2014 ja 2015 viime kauden jäätyä torsoksi pelikiellon vuoksi.

Viime kauden lopusta kuusi peliä missannut Eric Reid siirtyy pelaamaan strong safetyn paikkaa tuoden näin suuremman vaikutuksen juoksupuolustukseen ja korvaten samalla Arizonaan siirtyneen Antoine Bethean. Jimmie Ward puolestaan on valmis ottamaan vapaan safetyn vastuut harteilleen. Potkittuaan kulmapuolustaja Tramaine Brockin seurasta miehen sekoiltua siviilissä saanee viime vuoden neloskierroksen varaus Rashard Robinson tilaisuuteensa aloittajana. Toisesta aloittavan CB:n paikasta kamppailevat Dontge Johnson sekä tulokas Ahkellp Witherspoon.

42-vuotiaan potkaisija Phil Dawsonin siirryttyä Arizonaan palkkasi seura konkarin tilalle toisen veteraanin, Giantsista saapuvan Robbie Gouldin. Bearsia ensimmäiset 11 kauttaan liigassa edustanut Gould oli Giantsin tilapäisratkaisu viime kaudella, mutta 49ers antaa miehelle vielä yhden todellisen mahdollisuuden.

Toimituksen arvio: Shanahanin ja Lynchin tulo seuraan tuo tunnelin päähän valoa, eikä aivan viime kauden kaltaista sukellusta tulla näkemään. Heikohko pelinrakentajatilanne vie joka tapauksessa viimeisetkin mahdollisuudet taistella tosissaan paikasta pudotuspeleihin. Mikäli seuran uusi päävalmentaja-GM-duo saa jatkaa rakennustyötään rauhassa muutaman vuoden ja mikäli syliin tipahtaa uskottava pelinrakentaja joka draftin tai vapaiden markkinoiden kautta, saatetaan San Fransiscossa nähdä pudotuspelifutista jälleen muutaman vuoden sisällä. Tällä kaudella uudelleenrakennuksen keskellä oleva joukkue keskittyy kuitenkin taistelemaan NFC Westin kolmospaikasta Ramsia vastaan.

Samankaltaisia artikkeleita: