Blake Bortles jatkaa Jaguarsin pelinrakentajana monivuotisella sopimuksella

Jacksonville Jaguars on tehnyt 3-vuotisen jatkosopimuksen ykköspelinrakentajanaan neljän kauden ajan toimineen Blake Bortlesin kanssa. Sopimus korvaa samalla Bortlesin tulevan kauden sopimuksen taaten tälle 26,5 miljoonaa dollaria takuuvarmaa tuloa. Mikäli Bortles pelaa sopimuksensa loppuun asti seurassa, perussopimuksen arvo nousee 54 miljoonaan dollariin, mikä olisi toteutuessaankin varsin maltillinen summa ottaen huomioon viimeaikaiset pelinrakentajien solmimat jättisopimukset. Lisäksi sopimuksessa on erilaisiin suoritusbonuksiin pohjautuva 12,5 miljoonan dollarin maksimibonus, joka nostaisi pahvin arvon toteutuessaan 66,5 miljoonaan taalaan.

Jaguars nappasi huhtikuussa 26 vuotta täyttävän Bortlesin vuoden 2014 draftin 1. kierroksen 3. varausvuorolla, minkä jälkeen mies on aloittanut kahta ottelua vaille kaikki Jaguarsin pelit viimeisen neljän kauden aikana. 196-senttisen pelinrakentajan ura on ollut korkeaan varausvuoroon verraten toistaiseksi melko keskinkertainen – neljän kauden aikana mies on heittänyt 90 TD:tä ja 64 syötönkatkoa syöttötarkkuuden jäädessä hieman alle 60 prosentiin. Bortlesin QBR on sekin keskinkertainen 80,8, minkä vuoksi Jaguarsin kärsivällisyys pelinrakentajansa suhteen on ajoittain ollut koetuksella. Uusin sopimus kuitenkin osoittaa seuran luottavan edelleen nuoreen ja ikäänsä nähden varsin kokeneeseen varaukseensa.

“Minulla ei ole tarkkaa tietoa sopimuksen kaikista yksityiskohdista. Ilmoitin agentilleni vain sen, että haluan sopimuksen syntyvän jotta voin jatkaa pelaamista rauhallisin mielin. Olen todella iloinen saadessani vahvistuksen asialle, joten nyt voin rauhassa keskittyä työntekoon ja jatkaa siitä mihin viime kaudella jäimme. On unelmien täyttymys allekirjoittaa toinen sopimukseni minut varanneen seuran kanssa”, Bortles kommentoi NFL.comille jatkosopimuksen varmistuttua.

“Blaken kasvu ja kehittyminen päättyneellä kaudella oli yksi keskeisistä syistä menestykseemme. Hän on osoittanut kykynsä johtaa joukkuettamme tulevaisuudessa. Uusi sopimus pitää sisällään suuret odotukset sille, että hän jatkaa kehittymistään tulevaisuudessa auttaen seuraamme kohti todellista menestystä”, joukkueen johtoportaaseen kuuluva Tom Coughlin sanaili seuran julkaisemassa tiedotteessa.

Bortlesin suurin ongelma tämän uralla on ollut epätasaisuus, sillä ajoittain huippuotteita esittävä pelinrakentaja saattaa vastapainoksi hävitä yksin pelejä heikoilla otteillaan. 3-13-rekordiin päättyneen kauden 2016 jälkeen menneellä kaudella takaisin pudotuspeleihin pitkän tauon jälkeen noussut Jaguars on kuitenkin onnistunut rakentamaan miehen ympärille kokoonpanon, joka kestää nykyisellään myös Bortlesin heikommat pelit. Varsinkin joukkueen heittopuolustus oli päättyneellä kaudella liigan ehdotonta eliittiä. Pelinrakentaja itse on edelleen nuori ja kehityskelpoinen pelimies, joka lisää tasaisuutta saadessaan saattaa hyvinkin osoittaa kriitikoiden puheet vääriksi tulevilla kausilla.

Bortlesin jatkosopimus tietää samalla sitä, ettei Jaguars aio lähteä mukaan kilpailuun Redskinsistä todennäköisesti vapautuvan Kirk Cousinsin palveluksista tulevalle kaudelle. Seura saattaa silti käyttää yhden tulevan varaustilaisuuden vuoroistaan nuoren pelinrakentajan varaamiseen, millä se turvaisi hieman selustaansa siltä varalta, ettei Bortles pystykään kantamaan joukkuettaan menestykseen.

LUE MYÖS: Buffalo Bills ei aio ulosostaa pelinrakentaja Tyrod Taylorin sopimusta – treidi silti tulossa?