Buffalo Bills ei aio ulosostaa pelinrakentaja Tyrod Taylorin sopimusta – treidi silti tulossa?

Buffalo Bills ei aio ulosostaa seuran ensimmäistä kertaa pudotuspeleihin sitten kauden 1999 päättyneellä sesongilla johdattaneen pelinrakentaja Tyrod Taylorin sopimusta. Asiasta kertoi NFL Networkin sisäpiiritoimittaja Ian Rapoport.

Taylorin epätietoisuus pelipaikkansa suhteen on jatkunut jo yli vuoden, eikä loppua näy vieläkään. Bills aikoo uusimpien tietojen mukaan pitää 28-vuotiaan pelinrakentajansa rosterissaan maaliskuun puolivälin yli, jolloin miehen tulevan kauden kuuden miljoonan dollarin arvoinen kokoonpanobonus astuu voimaan. Pelinrakentajan varsinainen palkka kaudesta 2018 olisi 10 miljoonaa dollaria.

Taylorin pitäminen kokoonpanossa ei suinkaan tarkoita sitä, että Bills aikoisi peluuttaa miestä aloittajanaan tulevalla kaudella. Kuumilla pelinrakentajamarkkinoilla Taylorin yhden kauden sopimus olisi nimittäin hyvinkin mahdollista siirtää muualle, jolloin Bills saisi vaihdossa joko varausvuoroja tai valmiita palasia nykyiseen joukkueeseensa. Tämä tosin edellyttäisi sitä, että joukkue onnistuisi hankkimaan itselleen uuden pelinrakentajan vaikkapa tulevan varaustilaisuuden kautta. Billsillä on käytettävissään tulevan draftin avauskierroksen 21. ja 22. varausvuorot, tosin joukkue saattaa tavoitella siirtojen kautta aikaisempaa varausvuoroa ja sitä kautta mahdollisuutta varata haluamansa pelinrakentaja muiden uutta pelinrakentajaa tavoittelevien kilpailijoiden nenän edestä. Yksi mahdollinen vaihtoehto voisi olla treidata molemmat avauskierroksen loppupään varausvuorot yhteen aikaiseen varausvuoroon (lue aiemmin viikolla julkaisemamme kolumni aiheesta täältä).

Taylorin ja Billsin välit ovat tiettävästi juuri nyt melko kireät, pakotettiinhan pelinrakentaja jo ennen viime kauden alkua allekirjoittamaan uusi sopimus, jonka myötä miehen kahden seuraavan kauden tilipussin arvo putosi 10 miljoonalla dollarilla. Lisää säröjä seuran ja pelaajan väliseen suhteeseen saatiin Billsin penkitettyä Taylorin katastrofaalisin seurauksin kesken päättyneen kauden, joskin tämä palasi nopeasti takaisin avaukseen varamies Nathan Petermanin heitettyä viisi syötönkatkoa ensimmäisessä startissaan. “En missään tapauksessa aio suostua uudelleenneuvottelemaan sopimustani toista kertaa. Olen tehnyt sen jo kerran, eikä se todellakaan ole aikeissani tällä kertaa”, Taylor kommentoi asiaa Buffalo Newsille.

Taylorin tilastot kolmelta kaudelta Billsin aloittavana pelinrakentajana ovat ainakin paperilla varsin esittelykelpoiset miehen voitettua aloittamistaan otteluista 23 ottelua ja hävittyä 20. TD-INT-suhde on sekin hyvää tasoa (51-16), minkä lisäksi juoksuvoimainen pelinrakentaja on edennyt itse 1575 jaardia juosten siinä sivussa 14 TD:tä.

Liigan muista joukkueista ainakin Broncos, Jets, Cardinals sekä Browns saattaisivat hyvinkin olla kiinnostuneita Taylorin palveluksista, joten pelinrakentajasaagaan tuskin on odotettavissa ratkaisua vielä lähiaikoina.