Miami Dolphins tägäsi tähtilaitahyökkääjänsä, Chicago Bears päästi ison kalan vapaille markkinoilla

Miami Dolphinsin 25-vuotias tähtilaitahyökkääjä Jarvis Landry jatkaa seurassa ainakin tulevan kauden Dolphinsin käytettyä liigan offseasonin ensimmäisen franchise tagin miehen pitämiseksi seurassa. 16 miljoonan dollarin arvoinen franchise tag on ns. “non-exclusive”, mikä tarkoittaa sitä että muut seurat voivat tarjota miehelle arvokkaampaa sopimusta, johon Dolphinsilla on mahdollisuus vastata. Mikäli joku seura tarjoaa miehelle kovempaa sopimusta eikä Dolphins mätchää tarjousta, saa se korvauksena pelaajasta kaksi ensimmäisen kierroksen varausvuoroa.

Dolphins varasi Landryn liigaan kauden 2014 draftin toisella kierroksella numerolla 63. Laitahyökkääjä on pelannut neljän kautensa aikana kaikissa seuran 64 runkosarjaottelussa tehtaillen kahdella kaudella yli 1100 kiinniottojaardia. Viime kaudella ennen kaikkea slot receiverinä tunnettava pelimies jäi niukasti alle tuhanteen kiinniottojaardiin, sen sijaan TD-lukema 9 oli yli tuplasti parempi kahteen edelliskauteen verrattuna (4). Landryn kiinniottokohtainen keskiarvo on vain 8,8 jaardia, joten 16 miljoonan tägi on varsin rahakas laitahyökkääjästä, joka ei juurikaan muodosta syvien pelien uhkaa.

Chicago Bears ilmoitti, ettei se aio käyttää tähtiguardinsa Josh Sittonin sopimuksessa olevaa kahdeksan miljoonan dollarin optiota tulevasta kaudesta. Kahdeksan ensimmäistä ammattilaiskauttaan Green Bay Packersia edustanut ja pelipaikkansa ehdottomiin tähtipelaajiin kuuluva 31-vuotias nelinkertainen Pro Bowl -valinta tulee olemaan kuumimpia hyökkäyksen linjapelaajia tulevilla vapailla markkinoilla.

Jacksonville Jaguars käytti 3,5 miljoonan dollarin optionsa seuran pitkäaikaisimman pelaajan, sisemmän laitahyökkääjä Mercedes Lewisin pitämiseksi seurassa. Vuoden 2006 draftissa Jaguarsin ensimmäisellä kierroksella varaama 33-vuotias TE aloittaa 13. kautensa seurassa. Kokenut pelimies pelasi viime kaudella kaikki 16 runkosarjaottelua iskien 318 jaardia ja viisi TD:tä.

Tennessee Titans solmi 5-vuotisen ja 20 miljoonan dollarin jatkosopimuksen 31-vuotiaan potkaisijansa Ryan Succoppin kanssa. Neljä kautta seuraa edustanut potkaisija osui on osunut urallaan kenttäpotkuyrityksissä 86,5 prosentin varmuudella.

Lue lisää tuoreimpia sopimusuutisia täältä.

SAMANKALTAISIA ARTIKKELEITA