NFL:n sopimusrintamalla tapahtuu – tässä viikon kootut sopimusuutiset

NFL:n vapaiden pelaajien markkinoita edeltävät pari viikkoa ovat seurojen toimistoilla vilkasta aikaa niiden siivotessa tilaa kokoonpanoihinsa vanhojen sopimusten ulosostojen avulla, minkä lisäksi omia pelaajia pyritään pitämään riveissä franchise tageilla sekä jatkosopimuksilla. Myös useita pelaajasiirtoja on jo valmiina odottamassa maaliskuun puolivälissä virallisesti käynnistyvää offseasonin alkua. Seuraavassa tärkeimpiä sopimusuutisia menneen viikon ajalta. Matt Forten lopettamista sekä Mike Glennonin sopimuksen ulosostoa koskevat uutiset löydät muista uutisista.

Detroit Lions päätti antaa franchise tagin puolustuksen endinä pelaavalle Ezekiel Ansahille. Seuran 1. kierroksen 5. pelaajana vuonna 2013 varaama 28-vuotias kuuluu edelleen NFL:n säkittäjien eliittiin 198-senttisen ja 122-kiloisen järkäleen merkkautettua päättyneellä kaudella 12 säkitystä, mikä palautti miehen takaisin NFL:n tähtipuolustajien joukkoon heikon edelliskauden jälkeen. Detroit maksaa Ansahin palveluksista tulevalla kaudella 17,5 miljoonaa dollaria, mikä on kohtuullinen korotus miehen viime kaudella ansaitsemaan 12,7 miljoonan taalan vuositienestiin.

Carolina Panthers ulososti seuraa 10 kauden ajan edustaneen ja eniten juoksujaardeja seurahistoriassa keränneen keskushyökkääjä Jonathan Stewartin sopimuksen. Panthers säästää ulososton myötä kolme miljoonaa dollaria tulevan kauden palkkakatostaan.

Buffalo Bills hankki uuden kulmapuolustajan seuran tehtyä 1-vuotisen sopimuksen Indianapolis Coltsin kesken viime kauden poispotkiman CB Vontae Davisin kanssa. Seitsemän kautta Coltsia edustanut 29-vuotias kulmapuolustaja kärsi viime kaudella nivusvammasta pelaten vain viidessä ottelussa. Colts irtisanoi pitkäaikaisen puolustajansa marraskuussa. Vuoden 2009 1. kierroksen varaus tienaa tulevasta kaudesta viisi miljoonaa dollaria, mikä on Billsin kannalta melkoinen riskisijoitus miehestä, jonka ura on ollut pahassa laskusuunnassa viimeisen parin kauden aikana. Kausilla 2014 ja 2015 Pro Bowliin valittu takapuolustaja on napannut vain yhden syötönkatkon viimeisessä 19 pelaamassa pelissä.

Viimeiset kaksi kautta sivussa olleen Minnesota Vikingsin pelinrakentaja Teddy Bridgewaterin ura seurassa näyttää olevan ohi. Useiden jenkkilähteiden mukaan Vikings ei aio tarjota jatkoa vuoden 2014 ykkösvaraukselleen, joka on näin ollen päätymässä vapaille markkinoille 25-vuotiaana. Vikings ei ole vieläkään päättänyt tulevan kauden pelinrakentajaansa ja se saattaakin useiden lähteiden mukaan päästää koko viime kauden kolmikkonsa Bridgewater, Sam Bradford, Case Keenum vapaille markkinoille.

Chicago Bears vapautti tukimies Pernell McPheen sekä safety Quintin Dempsin sopimuksistaan. Konkareiden sopimuksista eroon pääseminen vapauttaa Bearsin palkkakattoon reilut 10 miljoonaa dollaria. 29-vuotias McPhee allekirjoitti Bearsin kanssa 5-vuotisen ja 38,75 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen vuonna 2015. Mies kärsi loukkaantumisista koko kolmivuotisen ajanjaksonsa Windy Cityssä ja myös viime kausi päättyi ennen aikojaan olkapäävammaan. 32-vuotias Demps puolestaan siirtyi seuraan viime offseasonilla kolmen vuoden ja 13,5 miljoonan taalan pahvilla mutta hajotti kätensä jo kolmen ottelun jälkeen.

Liigan top 3 -pelinrakentajiin kuuluva Green Bay Packersin 34-vuotias Aaron Rodgers on valmis aloittamaan jatkosopimusneuvottelut seuran kanssa, vaikka miehen edellistäkin 5-vuotista pahvia on jäljellä vielä kahden kauden verran. Kuusinkertainen Pro Bowl -valinta ja kaksinkertainen MVP on tulevan kauden reilun 20 miljoonan dollarin palkastaan huolimatta tasoonsa nähden melkoisessa palkkakuopassa, onhan miehen nykyinen sopimus on vasta kuudenneksi arvokkain NFL-pelinrakentajien solmimista diileistä. Rodgers on jo ilmoittanut halustaan pelata liigassa 40-vuotiaaksi.

Puheet New England Patriotsin megatähden, TE Rob Gronkowskin lopettamisesta jatkuvat. NBC Sports Bostonin toimittaja Tom Curran paljasti Gronkin harkinneen uransa päättämistä jo vuosi sitten, minkä jälkeen pudotuspeleissä tullut aivotärähdys olisi tiettävästi laittanut liigan parhaan sisemmän laitahyökkääjän miettimään asiaa entistä vakavemmin.

“Hän ei nauttinut päättyneestä kaudesta huolimatta siitä, että hänen kroppansa oli paremmassa kunnossa kuin aikoihin. Hän oli myös täysin kypsä New Englandissa vallinneeseen surkeaan ilmapiiriin ja riitoihin seuran sisällä. Useat seuran tähtipelaajat olivat tyytymättömiä seuran tilanteeseen viime kaudella”, Curran paljastaa.

Neljättä kertaa urallaan All-Pro-joukkueeseen päättyneellä kaudella valittu 28-vuotias megatähti on pettynyt Patriotsin toimintaan seuran mm. kiellettyä Gronkin ja Tom Bradyn läheisen ystävän ja valmentajan Alex Guerreron työskentelyn seuran tiloissa. Huonon ilmapiirin lisäksi tähti on kärsinyt urallaan useista pahoista loukkaantumisista sekä aivotärähdyksistä, mikä on saanut tämän harkitsemaan uransa päättämistä tällä kertaa vakavasti.

KATSO MYÖS: Offseasonin kaikki tärkeimmät sopimus- ja siirtouutiset, jatkosopimukset ja ulosostot löydät nyt reaaliajassa SOPIMUSUUTISET-sivulta!