NFL:ssä tekeillä jättitreidi: Chiefsin tähtipuolustaja Marcus Peters Ramsiin!

NFL:ssä on tekeillä todellinen jättisiirto, jossa Kansas City Chiefsin tähtikulmapuolustaja Marcus Peters siirtyy Los Angeles Ramsiin vaihdossa tukkuun varausvuoroja. Siirto muuttuu viralliseksi maaliskuun 14. päivä, jolloin kauden 2018 offseason virallisesti starttaa. 25-vuotias Peters on yksi liigan parhaista kulmapuolustajista, joka on kolmella ensimmäisellä NFL-kaudellaan napannut komeat 19 syötönkatkoa. Tulokaskaudellaan 2015 liigan vuoden parhaana tulokaspuolustaja palkittu Peters valittiin kauden 2016 All-Pro-joukkueeseen, minkä lisäksi miehellä on tilillään kakkos-All-Pro-valinta sekä kaksi Pro Bowl -valintaa.

Peters on Chiefsin ensimmäisen kierroksen varaus vuodelta 2015 seuran napattua miehen 18. varausvuorolla. Viime kaudella 183-senttinen supertähti nappasi viisi syötönkatkoa 14 pelaamassaan ottelussa, minkä lisäksi mies palautti palloa syötönkatkojen jälkeen komeat 137 jaardia, mikä oli paras lukema kaikista liigan puolustajista. Kaiken kukkuraksi Peters nappasi kaksi pallonrähmäystä, joista palautti toisen TD:ksi.

Petersin tulokassopimusta on jäljellä yksi vuosi ja mies oli jo ehtinyt ilmoittaa Chiefsille kieltäytyvänsä jatkosopimuksesta. Petersin treidi tuli ajankohtaiseksi Chiefsin hankittua Redskinsin nuoren kulmapuolustaja Kendall Fullerin osana Alex Smith -treidiä, minkä lisäksi seura signasi Raidersin ulosostaman David Amersonin viime viikolla.

Ramsille Peters-treidi tulee kuin taivaanlahjana seuran mitä todennäköisemmin luopuessa kahdesti peräkkäin tägäämästään ykköskulmapuolustaja Trumaine Johnsonista. Petersin palkka miehen viimeisellä tulokaskaudella on vain 1,74 miljoonaa dollaria, joten tähtipuolustaja ei tulevalla kaudella rasita juuri ollenkaan päättyneellä kaudella takaisin liigan kärkikahinoihin palanneen seuran palkkakattoa.