Vertailussa tulevan NFL Draftin parhaat pelinrakentajat

Huhtikuun 26.-28. järjestettävän NFL:n varaustilaisuuden eniten huomiota herättäneitä pelaajia ovat olleet vuosikerran parhaat pelinrakentajat, jotka varsinkin tällä hetkellä ovat kovassa huudossa usean NFL-seuran etsiessä itselleen uutta ykköspelinrakentajaa. Akuutti pelinrakentajatarve on ainakin kärkipään varausvuoroja tällä hetkellä hallussaan pitävistä joukkueista Cleveland Brownsilla, Denver Broncosilla sekä New York Jetsillä, minkä lisäksi myöhemmin varaavista joukkueista uutta ykköspelinrakentajaa etsivät ainakin Arizona Cardinals sekä Buffalo Bills. Toisena varaava New York Giants luottanee vielä tulevalla kaudella kokeneeseen Eli Manningiin, joten onkin mielenkiintoista nähdä varaako joukkue jonkun kärkipelinrakentajista jo avauskierroksella kasvamaan korkoa Manningin taakse.

Tulevan varaustilaisuuden eniten hehkutetut pelinrakentajat ovat heikomman päättyneen kauden pelannut kauden 2016 sensaatio Sam Darnold, päättyneen kauden Heisman Trophy -voittaja Baker Mayfield, Josh Allen sekä Josh Rosen. Seuraavassa analyysit kaikista neljästä.

Sam Darnold, USC, 193cm/102kg
Viime kaudella: 4143 jaardia (63%), 26 TD, 13 INT

Loistavasti sujunut kausi 2016 (31 TD, 9 INT) nosti Darnoldin draftin selväksi ykkösnimeksi, mutta epätasainen viime kausi tiputti USC:n pelinrakentajan kykyjenetsijien papereissa samalle viivalle varaustilaisuuden muiden kärkipelinrakentajien kanssa. Raidersin Derek Carriin verrattu Darnold ei ole varsinaisesti vakuuttanut tasaisuudellaan, minkä vuoksi upeita 400 jaardin ja viiden TD:n pelejä saattaa seurata heikko esitys seuraavassa ottelussa.

Darnold aiheuttaa joukkueelleen liikaa pallonmenetyksiä rähmäyksillään, toisaalta hyvänä päivänä miehen heittotarkkuus on varaustilaisuuden pelinrakentajista ehdottomasti paras. Loistavasti sujuneen toissakauden jälkeen koko viime kauden ison suurennuslasin alla pelannut Darnold sortui ajoittain yliyrittämiseen, minkä johdosta miehen hermojen kestävyyttä kovissa paikoissa on alettu epäillä. Kaikesta huolimatta Darnoldia pidetään potentiaalinsa puolesta varaustilaisuuden lahjakkaimpana pelinrakentajana, jolla on kaikki eväät pitkään ja menestyksekkääseen NFL-uraan.

Baker Mayfield, Oklahoma, 185cm/98kg
Viime kaudella: 4627 jaardia (71%), 43 TD, 6 INT

Pelinrakentajaksi pienikokoinen Mayfield pelasi uskomattoman hyvän kauden, minkä ansiosta mies nosti itsensä mukaan pelinrakentajien kuumaan ryhmään. Heisman-voittajaa on verrattu Cowboysissa pelaavaan Dak Prescottiin. Mayfieldin vahvuuksiin kuuluu liikkuvuus sekä heittotarkkuus, minkä ansiosta mies pystyy suoriutumaan varmasti myös pocketin ulkopuolelta. Myös paineensietokyky kovissa paikoissa on kerännyt kiitosta kykyjenetsijöiden papereissa. Päättyneellä kaudella heitettyjen 46 TD:n lisäksi mies juoksi pallon maaliin itse viidesti.

Mayfieldin heittokäden voimakkuus ei ole draftin kärkeä, sen sijaan tarkkuudessa ja vapaiden laitahyökkääjien löytämisessä nuorukainen on varausluokan ehdotonta eliittiä. Oklahoman kasvatti osaa heittää helposti kiinniotettavia palloja, mikä helpottaa merkittävästi kiinniottajien työtä. Myös kyky toimia paineen alla sekä heittää tarkkoja syöttöjä vauhdista ovat miehen vahvuuksia unohtamatta pelinrakentajan tarjoamaa omaa juoksu-uhkaa, joka auttaa muuta hyökkäystä varsinkin 3 & lyhyt -tilanteissa.

Mayfieldin heikkouksia ovat raporttien mukaan pituuden aiheuttama puutteellinen kyky nähdä kenttää ja lukea puolustuksia. Myöskään ahtaisiin tiloihin heitettäessä Mayfield ei ole parhaimmillaan. Kykyjenetsijät ovat lisäksi arvostelleet miehen kykyä muuttaa pelikutsuja aloituslinjassa.

Josh Allen, Wyoming, 196cm/109kg
Viime kaudella: 1812 jaardia (56%), 16 TD, 6 INT

Pienemmästä Wyomingin yliopistosta tuleva Allen on isojen pelien mies, joka ei kuitenkaan ole yliopistourallaan loistanut tilastojen valossa. Ravensin pelinrakentaja Joe Flaccoon verratun Allenin fyysiset ominaisuudet, koko sekä vahva ja räjähtävä heittokäsi luovat kuitenkin pohjan menestyksekkäälle NFL-uralle. Miehen heikkouksia ovat useiden kykyjenetsijäraporttien mukaan heittotarkkuus sekä ammattilaistasolle puutteellinen pelinäkemys.

Kärkinelikosta juuri itse viisi TD:tä päättyneellä kaudella juosseen Allenin peli kaipaa eniten hiomista ennen hyppäystä NFL-seuran aloittavaksi pelinrakentajaksi, minkä vuoksi miehen ei uskota päätyvän välittömästi uutta ykköspelinrakentajaa etsivien seurojen haaviin. Kookkaan pelinrakentajan raaka potentiaali sekä fyysiset ominaisuudet ovat kuitenkin huippuluokkaa.

Josh Rosen, UCLA, 193cm/99kg
Viime kaudella: 3756 heittojaardia (63%), 26 TD, 10 INT

Rosen on pelityyliltään nelikon puhtain pocket passer. Miehen vahvuuksia ovat nopeasti kädestä irtoava heitto sekä kyky löytää vapaana olevat heittokohteet. Myös Rosenin kykyä lukea vastustajan puolustusta pidetään poikkeuksellisen hyvänä nuorelle pelinrakentajalle. Lionsin Matthew Staffordiin verrattu Rosen sortuu toisaalta usein huonoihin ratkaisuihin miehen yrittäessä heittää palloa liian ahtaisiin väleihin. Rosen on kaukana atleettisesta pelinrakentajasta, sen sijaan pocket-työskentelyssä mies on nelikon selvästi vahvin pelinrakentaja. Mikäli nuorukainen pystyy karsimaan pois yliopistovuosilta tutut helpot ja typerät virheet sekä raporteissa usein mainitun liiallisen juhlimisen vapaa-ajallaan, voidaan isokokoiselle UCLA:n kasvatille povata pitkää uraa NFL:ssä.

Muita tulevan draftin kärkipään pelinrakentajanimiä ovat mm. Louisvillen Lamar Jackson, Oaklahoman Mason Rudolph sekä Washington Staten Luke Falk.

Lisää tulevan NFL-varaustilaisuuden ennakkoartikkeleita tulossa lähiaikoina.

SAMANKALTAISIA ARTIKKELEITA