Green Bay Packers antoi potkut seuralegenda Jordy Nelsonille, Jimmy Graham hankintalistalla

Green Bay Packers on purkanut 10 kauden ajan seuran tehokkaimpiin hyökkääjiin kuuluneen 32-vuotiaan WR Jordy Nelsonin sopimuksen. Urallaan 7848 kiinniottojaardia ja 69 TD:tä 139 runkosarjaottelussa nakuttanut Nelson oli vuosien ajan pelinrakentaja Aaron Rodgersin tärkein luottohyökkääjä, joka oli mukana voittamassa seuralle yhtä Super Bowlia.

Koko kauden 2015 vakavan loukkaantumisensa vuoksi sivussa ollut Nelson palasi ryminällä liigan tähtikartalle kaudella 2016 iskemällä 1257 kiinniottojaardia ja 14 TD:tä. Päättynyt kausi oli mieheltä kuitenkin heikko, ja pelinrakentaja Rodgersin poissaolosta selvästi kärsinyt laitahyökkääjä merkkauttikin kauden aikana vain 482 kiinniottojaardia ja kuusi TD:tä. Miehen tulevan kauden 12,5 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen ulososto vapauttaa Packersin palkkakattoon reilut 10 miljoonaa dollaria.

Tulopuolella Packers on lähellä kokeneen tight end Jimmy Grahamin hankintaa. 5-kertainen Pro Bowl -hyökkääjä on edelleen varsin tehokas redzone-pelaaja, joskin 31-vuotiaana jo uransa ehtoopuolella. 201-senttinen ja 120-kiloinen järkäle ei yltänyt kolmen Seahawksissa viettämänsä kauden aikana Saints-vuosilta totuttuun loistoonsa, joskin viime kauden 10 TD:tä todistavat miehellä olevan edelleen käyttöä liigassa. Onnistuuko Saintsinkin tavoittelema Graham Packers-paidassa, vai onko miehestä tulossa jälleen yksi nimekäs TE-floppi Packersin hankintalistalle. Viimeisimmät seuran isoilla sopimuksilla signaamat Jared Cook ja Martellus Bennett epäonnistuivat ainakin täysin omilla yrityksillään Packers-paidassa.