Jets nappasi kulmapuolustajatähti Trumaine Johnsonin, Malcolm Butler Titansiin

Ilman Kirk Cousinsia jäänyt New York Jets onnistui vihdoin nappaamaan verkkoonsa ns. ison kalan, kun Los Angeles Ramsin kahdesti peräkkäin franchise tagin turvin seurassa pitämä mutta nyt vapaille markkinoille päästämä kulmapuolustaja Trumaine Johnson solmi seuran kanssa 3-vuotisen sopimuksen. Sopimus astuu voimaan keskiviikkoiltana Suomen aikaa.

28-vuotias Johnson on Ramsin 3. kierroksen varaus vuodelta 2010. Varsin onnistuneesti seuran ykkös-CB:n tonttia päättyneellä kaudella hoidellut Johnson korvattiin Ramsissa todellisella tähtikaksikolla Aqib Talib-Marcus Peters. Jetsissä miehelle on sen sijaan luvassa rutkasti vastuuta nuoren joukkueen takapuolustuksen johtajana, varsinkin Morris Claibornen jättäessä seuran vain yhden kauden jälkeen. Kookkaan, 188-senttisen ja 93-kiloisen Johnsonin tulevan sopimuksen kausiansiot ovat NFL Networkin mukaan 15 miljoonaa dollaria, joskaan sopimuksen pituutta ei vielä kerrottu julkisuuteen.

Johnsonin ohella UFA-markkinoiden tavoitelluimpiin kulmapuolustajiin kuulunut ex-Patriots-peluri Malcolm Butler puolestaan signasi 5-vuotisen ja 61 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen Tennessee Titansin kanssa, joten Johnsonin diili päihittää kausikohtaisessa vertailussa Butlerin vastaavan. Butlerin sopimuksen guaranteed-osuus on 30 miljoonaa dollaria. Pari päivää sitten 49ersiin sopimuksen ilman agentin apua solminut Richard Sherman puolestaan tienaa tulevasta 3-vuotisesta pestistään “vain” 27,15 miljoonaa dollaria jääden selvästi Johnsonin ja Butlerin sopimuksista.

Muutaman vuoden takaisen Super Bowlin syötönkatkollaan ratkaissut Butler kohtaa Titans-paidassa useita Patriotsin aikaisia tuttujaan, ovathan sekä miehen tuleva kulmapuolustajapari Logan Ryan, uusi päävalmentaja Mike Vrabel että GM Jon Robinson entisiä Patriotsin miehiä. Vasta neljä kautta liigassa pelannut Butler on jo ehtinyt voittaa kaksi Super Bowlia. Päättyneen kauden Super Bowlissa Eaglesia vastaan penkitetty takapuolustaja tuo siis mukanaan Titansiin todellista voittamisen kulttuuria.

Seuraa UFA-markkinoita SOPIMUSUUTISET-osiossa, josta löydät reaaliajassa kaikki tärkeimmät sopimusuutiset ja pelaajasiirrot.