Katsaus NFL:n alkuviikkoon – uusimmat sopimukset ja treidit

NFL:n vapaiden pelaajien markkinoilla tapahtuu edelleen useita signauksia päivässä, joskin varsinaiset nimimiehet alkavat huveta. Seuraavassa viikonlopun ja alkuviikon merkittävimmät sopimusuutiset ja pelaajasiirrot.

Jaguars antoi yllättäen lähtöpassit laitahyökkääjä Allen Hurnsille sekä TE Marcedes Lewisille. 26-vuotias Hurns nappasi parhaalla kaudellaan 2015 yli 1000 kiinniottojaardia, joskin pari viime kautta ovat olleet pettymyksiä tämän jäätyä alle 500 jaardiin. 33-vuotiaalle Lewisille kausi Jagsissa olisi ollut miehen uran 13. seuran riveissä.

Steelers vahvisti takapuolustustaan safety Morgan Burnettilla, joka korvaa tehtävässä aiemmin vapautetun Mike Mitchellin. 29-vuotiaan sopimuksen yksityiskohdat eivät ole vielä selvillä.

Lionsin vapauttama TE Eric Ebron siirtyy Coltsiin. Vuoden 2014 10. varaus nettosi viime kaudella 573 jaardia ja neljä TD:tä. Miehen uusi sopimus Coltsiin on 2-vuotinen ja arvoltaan 15 miljoonaa dollaria.

Cowboysin vapauttama kulmapuolustaja Orlando Scandrick siirtyy Redskinsiin. Seura oli kiinnostunut myös Dominique Rodgers-Cromartiesta, mutta miehen hintapyyntö oli lopulta Redskinsille liian kova.

Ryan Grant löysi vihdoin uuden kodin. Ravensin vetäydyttyä viime hetkillä laitahyökkääjän hankinnasta ex-Redskins-peluri siirtyy nyt Coltsiin vuoden ja viiden miljoonan taalan sopimuksella. Coltsilta jo 4-vuotisen ja 29 miljoonan dollarin sopimustarjouksen saanut Grant joutuu nyt tyytymään lyhyeen prove it -tyyliseen diiliin.

Chargers hankki sentterinä hyökkäyksen linjassa pelaavan Mike Pounceyn 2-vuotisella, 15 miljoonan dollarin sopimuksella, josta 10 miljoonaa on miehelle taattua rahaa (guaranteed). Pounceyn sopimus Dolphinsin kanssa purettiin viime viikolla miehen kieltäydyttyä palkanalennuksesta.

Giantsissa viime kaudella pelannut hyökkäyksen guardina pelaava D.J. Fluker kaksivuotisella sopimuksella Seahawksiin.

Patriotsin erikoisjoukkueiden kapteeni Matthew Slater palaa seuraan 2-vuotisella sopimuksella. 32-vuotias Slater on pelipaikaltaan laitahyökkääjä.

49ers hankki syvyyttä hyökkäyksen linjaansa palkkaamalla viimeksi Cowboysia edustaneen guardi Jonathan Cooperin vuoden sopimuksella.

Kai Forbath jatkaa Vikingsin potkaisijana. Mies potkaisi viime kaudella uransa ennätyksen 32 kenttäpotkumaalia, joista kuusi oli yli 50 jaardisia.

Cowboys hankki blokkausvoimaa treidaamalla fullbackina Raidersissa pelanneen Jamize Olawalen. Vaihdossa Cowboys antoi 5. kierroksen varausvuoron vastineena Olawalesta sekä Raidersin 6. kierroksen varausvuorosta.

Patriots hankki syvyyttä laitahyökkääjäosastolleen treidaamalla palauttajaspesialisti Cordarrelle Pattersonin Raidersista. Miehestä odotetaan seuran uutta ykköspalauttajaa.

Bengals hankki varapelinrakentajakseen 27-vuotiaan Matt Barkeyn, joka on ehtinyt edustaa urallaan Eaglesia, Bearsia sekä kahteen otteeseen Cardinalsia.

Veteraanikeskushyökkääjä Danny Woodhead lopettaa uransa. Mies keräsi yhdeksän kauden aikana 5000 juoksujaardia. Jetsiä, Patriotsia ja Chargersia urallaan edustanut 33-vuotias pelasi viime kauden pienessä roolissa Ravensissa.

Nimekkäimpiä uusia vapaita pelaajia ovat mm. Buccaneersin Vinny Curryn tieltä ulosostama Robert Ayers sekä Coltsin vain vuoden jälkeen ulosostama NT Johnathan Hankins.

Muita uutisia

Liigan sääntökomitea vahvistanee viikonloppuna uuden kiinniottosäännön, joka korvaa aiemmin epäselvyyksiä aiheuttaneen ja useita otteluita ratkaisseen säännön, jossa pallo ei saa irrota kiinniottajan käsistä kesken kiinnioton. Aiheesta lisää uuden säännön yksityiskohtien tullessa julkisuuteen.

Maailman tasokkaimmat rasvanpolttajat
Olipa lajisi sitten mikä tahansa, niin Evolution on paras valinta sinulle, joka haluat tinkimättömästi löytää toimivimmat ja luotettavimmat rasvanpolttajat tukemaan harjoitteluasi.