Mielipide: New Orleans Saintsin tähtipelinrakentaja Drew Brees viivyttelee edelleen jatkosopimuksensa kanssa – syystäkin

NFL:n UFA-markkinoiden alkuun on aikaa enää vajaat pari päivää, mutta yksi itsestäänselvänä pidetty jatkosopimus on edelleen tekemättä. New Orleans Saintsiä 12 kauden ajan edustanut 39-vuotias tuleva Hall of Fame -pelinrakentaja Drew Brees ei ole vieläkään allekirjoittanut jatkosopimusta seuransa kanssa.

Urallaan yli 70000 heittojaardia runkosarjassa heittänyt ja tulevalla kaudella kaikkien aikojen tilaston kärkeen ohi Peyton Manningin ja Brett Favren terveenä pysyessään nouseva Brees on antanut Saintsille alennusta sopimuksissaan jo aiemmin, mutta tällä kertaa mies tuntuu haluavan mittauttaa arvonsa seuran silmissä aiempaa tiukemmin ehdoin.

Viime kaudesta 19 miljoonaa dollaria tienannut 11-kertainen Pro Bowl -pelinrakentaja pitää tällä hetkellä Saintsia panttivankinaan, sillä seuran on suostuttava Breesin palkkapyyntöön ennen keskiviikkoiltaa, muuten tämä vapautuu UFA-markkinoille polttaen samalla Saintsiltä 18 miljoonaa dollaria ns. kuollutta rahaa. Tämän päälle seura, jolla on tällä hetkellä vain 30 miljoonaa dollaria pelivaraa palkkakatossaan, joutuisi etsimään uuden pelinrakentajan muuten täysin valmiiksi katetulle contender-tason miehistölleen.

Lähemmin tarkasteltuna seurauskollisen Breesin tilanteen ymmärtää täysin. Joka tapauksessa “kotiseutualennusta” Saintsille antava pelinrakentaja ei aio katsoa vierestä, kun Jimmy Garoppolon ja Matthew Staffordin tasoiset pelimiehet nostavat kaudesta lähes 30 miljoonaa dollaria, Kirk Cousins todennäköisesti jopa enemmän, ja pelata itse samaan aikaan 20 miljoonan dollarin sopimuksella. Brees kun ansaitsisi iästään huolimatta työstään edelleen vähintään saman korvauksen mitä edellä mainittu kolmikko.

Tulevat pari päivää ovatkin Saintsin ja koko liigan kannalta kutkuttavan jännittäviä. Minkä arvoisena seurajohto näkee yhden Super Bowl -voiton New Orleansiin tuoneen seurahistorian ylivoimaisesti tärkeimmän pelaajansa? Entä olisiko Breesillä todellakin pokkaa jättää vihdoin voittamaan valmis Saints pulaan lähteäkseen rahastamaan tasonsa mukaista sopimusta muualta?

New Orleansin voittoikkuna on juuri nyt apposen avoinna ja Saintsin sikariportaan olisikin korkea aika kaivaa lompakko esiin ja antaa seuralegendalleen miehen ansaitsema jatkosopimus. Ne, jotka tässä kohtaa syyttävät satoja miljoonia urallaan tienannutta Breesiä ahneeksi, voivat miettiä asiaa uudemman kerran: kuinka monesti upporikkaat seurat tekevät kylmiä bisnespäätöksiä ajattelematta pelaajia muina kuin pelinappuloina voittojen maksimoimisessa?