NFL-viikkokatsaus: Palkkakatto nousee, uusimmat tägäykset, Foles kaupan?

NFL:n uutisrintamalla on juuri nyt vilkasta, tekeväthän joukkueet parhaillaan viimeisiä viilauksiaan ennen UFA-markkinoiden alkua. Vapaiden pelaajien markkinat aukeavat keskiviikkona 14. päivä, jolloin edessä on offseasonin mielenkiintoisin päivä seurojen syytäessä kymmenien miljoonien dollarien sopimustarjouksia UFA-markkinoille päätyneille pelaajille. Tässä muutamia aiheita alkaneelta NFL-viikolta.

Palkkakatto nousee

NFL:n palkkakatto nousee viime vuotisesta 167 miljoonasta dollarista 177,2 miljoonaan, mikä antaa seuroille hieman lisää pelivaraa sopimusmarkkinoille. Tällä hetkellä Dolphins, Chiefs sekä Eagles ovat kuitenkin ylittäneet jo uudenkin palkkakaton, joten varsinkin kyseisillä seuroilla on edessään iso työmaa niiden yrittäessä siivota kalliita sopimuksiaan toisaalle treidien ja ulosostojen avulla.

Bell ja Lawrence tägättiin, Bellin tilanne kaikkea muuta kuin selvä

Pittsburgh Steelers tägäsi odotetusti keskushyökkääjänsä Le’Veon Bellin toistamiseen. Miehen tägin arvo olisi 14,5 miljoonaa taalaa, joka ei kuitenkaan tunnu riittävän itsensä edeleen alipalkattuna näkevälle 26-vuotiaalle. Bell tienaisi tulevasta kaudesta lähes tuplasti enemmän, mitä seuraavana keskushyökkääjien palkkatilastoissa olevat Devonta Freeman ja LeSean McCoy noin 8 miljoonan kausitienesteillään ansaitsevat. Bellin tapauksessa mies uskoo ansaitsevansa saman mitä parhaat laitahyökkääjät, mikä tosin on varsin ymmärrettävää onhan mies eniten kokonaisjaardeja viime kaudella netonnut pelaaja koko liigassa. Bell onkin ottanut argumentikseen keskushyökkääjien yleisen arvostuksen ja palkkatason nostamisen.

Dallas Cowboysin puolestaan tägäsi tähtiendinsä Demarcus Lawrencen kermaisella 17,5 miljoonan dollarin tägillä, mikä osaltaan kertoo eron puolustuksen pass rushereiden ja keskushyökkääjien arvostuksessa. Alla tämän kauden tägien arvot pelipaikoittain.


Eagles saanut tarjouksia Nick Folesista – haluaa vaihdossa 1. kierroksen varausvuoron

Hallitseva mestari Eagles on saanut tiettävästi useampia tarjouksia Super Bowlin MVP Nick Folesista. Pahoissa palkkakatto-ongelmissa painiskeleva Eagles on kiinnostunut kauppaamaan Carson Wentzin tieltä kakkoseksi ensi kaudella jälleen putoavan konkaripelinrakentajansa, joskaan ei ilman kunnollista korvausta. Seuran kerrotaan suostuvan siirtoon vasta vastapuolen tarjotessa vaihdossa 1. kierroksen varausvuoroa. Näin ollen siirto saattaa venyä aivan tulevan kauden kynnykselle ja tilanteeseen, jossa varaustilaisuudesta uutta pelinrakentajaa tavoittelevat seurat ovat selvillä tulokkaiden todellisesta tasosta. Tällöin kokeneelle Folesille saattaa hyvinkin olla uudenlaista kysyntää. Tämän hetken tarjoukset Folesin palveluksista ovat tiettävästi luokkaa 2. kierroksen varausvuoro.

Mo Wilkerson Packersiin?

Jetsin viime viikolla ulosostama DE Muhammad Wilkerson saattaa siirtyä tulevaksi kaudeksi Green Bay Packersiin, jossa mies palaisi yhteen nykyisin Packersin DC:nä toimivan Mike Pettinen kanssa. Packers aikoo uudistaa puolustustaan kovalla kädellä sen annettua lähtöpassit pitkäaikaiselle puolustuksen koordinaattorilleen Dom Capersille. Pettinelle tutun Wilkersonin, 28, tulo auttaisi varmasti myös uutta koordinaattoria sopeutumisessa uusiin ympyröihin.

Seuran uusi GM Brian Gutekunst on jo luvannut seuran tekevän aggressiivisia peliliikkeitä tulevilla vapaiden pelaajien markkinoilla. Onko Wilkersonin signaus uuden GM:n ensimmäinen iso peliliike?

Falcons antoi jatkosopimuksen veteraanipotkaisija Bryantille, tavoittelee myös Seahawksin Bennettiä

Atlanta Falcons antoi peräti 3-vuotisen jatkosopimuksen 42-vuotiaalle konkaripotkaisija Matt Bryantille. Sopimus pitää jo kaudesta 2002 liigassa pelanneen veteraanin Falconsissa 45-vuotiaaksi asti. Sopimuksen maksimiarvo olisi toteutuessaan potkaisijalle varsin maukas 12 miljoonaa dollaria, joten Bryantin halun siirtää eläköitymistään muutamalla vuodella voi ymmärtää.

Falcons on usean jenkkimedian mukaan kiinnostunut myös Seattle Seahawksin DE Michael Bennettistä. Legion of Boomin alkuperäisjäsenen tulevaisuudesta voit lukea lisää täältä.