NFL:n UFA-markkinat jatkuvat vilkkaana – tässä torstain tärkeimmät sopimusuutiset

Suurin osa NFL:n isoista vapaista nimistä on jo löytänyt uuden seuransa, mutta markkinoilla on edelleen useita nimekkäitä pelimiehiä. Myös torstai on alkanut Yhdysvalloissa vilkkaana seurojen signatessa kilpaa jäljellä olevia nimiä riveihinsä. Varsinkin tähän saakka hiljaiseloa viettäneen ja useista tähdistään luopuneen New England Patriotsin liikkeet sopimusrintamalla ovat tänään suurennuslasin alla.

Tämän hetken kuumimpia edelleen vapaana olevia nimiä ovat mm. S Tyrann Mathieu, DT Sheldon Richardson, DT Ndamakong Suh, CB Kyle Fuller, OT Justin Pugh, S Kenny Vaccaro, S Eric Reid, S Morgan Burnett, WR Terrelle Pryor, CB E.J. Gaines, WR Jordan Mathews ja CB Morris Claiborne.

Tässä päivän tähän asti tärkeimmät uutiset sopimusrintamalta. Markkinat jatkunevat vilkkaana myöhäiseen iltaan saakka ja seuraamme sen käänteitä tiiviisti tällä sivulla.

Bears hankki 49ersin OLB Aaron Lynchin, 1v 6M ja re-signasi puntteri Pat O’Donnellin

CB Morris Claiborne jatkaa Jetsissä, 1v 7m. Cairo Santos uusi potkaisija.

Ex-Jets-TE Austin Seferian-Jenkins Jaguarsiin

Sopimus 2-vuotinen, arvol 10 miljoonaa dollaria.

Jordy Nelsonin Raiders-sopimus vahvistettu

Packersia koko uransa edustanut 32-vuotias laitahyökkääjä jatkaa uraansa Raidersin riveissä. Lue lisää täältä.

Michael Crabtree vapaille markkinoille!

Raiders on vapauttanut laitahyökkääjä Michael Crabtreen sopimuksestaan. 30-vuotias WR pelasi viime kaudella 14 ottelua, joissa mies viimeisteli 8 TD:tä ja kaikkiaan 618 kiinniottojaardia.

Browns treidasi CB Jason McCourtyn Patriotsiin

30-vuotias kulmapuolustaja edusti Titansia kaudet 2009-2016. Brownsissa mies vietti vain yhden kauden. 14 ottelussa mies nappasi kolme syötönkatkoa. Siirron yhteydessä liikuteltiin myös 6. ja 7. kierroksen varausvuoroja. McCourty saa Patriotsissa pelikaverikseen niin ikään seuran takapuolustuksessa pelaavan veljensä Devin McCourtyn.

2-kertainen Pro Bowl -puolustaja Dontari Poe Panthersiin

Viime kaudella Falconsia edustanut 26-vuotias NT siirtyy divisioonavastus Carolina Panthersiin. Mies edusti kaudet 2012-2016 Kansas City Chiefsiä. Sopimus on 3-vuotinen ja arvoltaan 27 miljoonaa dollaria.

Kirk Cousinsin sopimus Vikingsiin julkistettiin

Pelinrakentaja solmi Vikingsin kanssa 3-vuotisen ja 84 miljoonan dollarin sopimuksen, joka saattaa nousta suoritusbonuksien jälkeen 90 miljoonaan dollariin. Lähes viikon ajan varmana pidetty sopimus virallistettiin torstai-iltana. Katso sopimuksen kaikki yksityiskohdat täältä.

Raiders signasi RB Doug Martinin

Buccaneersin ulosostama ja seuraa kuusi kautta edustanut Doug Martin siirtyy Raidersiin. Mies muodostaa Raidersissa RB-kaksikon toisen veteraani-RB Marshawn Lynchin kanssa. Martin on ylittänyt kahdesti 1400 juoksujaardin rajapyykin, joskin rikkonaisilla kahdella viimeisellä kaudella mies on jäänyt reiluun 400 jaardiin.

Tyler Eifert jatkaa Bengalsissa

Bengals on päässyt 1-vuotiseen jatkosopimukseen seuraa viiden kauden ajan edustaneen TE Tyler Eifertin kanssa. Loukkaantumisherkkä hyökkääjä on pelannut kahden viimeisen kauden aikana vain 10 ottelua. Eifert on Bengalsin 1. kierroksen varaus vuodelta 2013.

49ers C Daniel Kilgore Dolphinsiin

Niners on treidannut seuraa vuodesta 2011 saakka edustaneen 30-vuotiaan C Daniel Kilgoren Dolphinsiin. Treidissä liikkuivat lisäksi 7. kierroksen varausvuorot. Kilgore solmi vain kuukausi sitten 3-vuotisen jatkosopimuksen 49ersin kanssa.

Sheldon Richardon Vikingsin vieraana

Vikings on kiinnostunut Seahawksista vapautuneesta DT:stä. Richardson olisi järkevällä sopimuksella kova lisä ennestään todella vahvaan puolustukseen.

Jets hankki laadukkaan tukimiehen – Avery Williamson seuraan

Titansia neljällä kaudella edustanut 26-vuotias tukimies on Jetsin tuorein hankinta.

Raiders aktiivisena – isännöi tänään useampaa vapaata agenttia

Oakland Raiders hostaa tänään useampia vapaita pelaajia. Ainakin Cowboysista vapautunut tukimies Tahir Whitehead ja Texansia edustanut S Marcus Gilchrist tulossa vierailulle tänään. Jordy Nelsonin sopimus “viimeistelyä vaille valmis”.

Josh Sitton Dolphinsiin

Bearsia ja Packersia aiemmin edustanut 31-vuotias hyökkäyksen guardi Josh Sitton siirtyy Dolphinsiin, joka on laittanut rosteriaan uusiksi isolla kädellä meneillään olevan offseasonin aikana. Sopimus 2v, 15m, 8m guaranteed.

Haloti Ngata lähellä siirtoa Eaglesiin

Lionsia viime kaudella edustanut DT on lähellä siirtoa hallitsevan mestarin riveihin, tosin myös Lions on edelleen kiinnostunut pitämään miehen riveissään tulevalla kaudella.

Dolphinsin C Mike Pounceylle ei jatka seurassa

Dolphins jatkaa entisten profiilipelaajiensa sopimusten ulosostoja. Seitsemän kauden ajan Dolphinsin hyökkäyslinjan keskustassa pelannut Mike Pouncey ei jatka seurassa tulevalla kaudella. Mies pyysi tiettävästi itse seuralta sopimuksensa purkamista.

Jordy Nelson lähellä sopimusta Raidersiin

Packersin seuralegenda, 32-vuotias laitahyökkääjä Jordy Nelson on lähteiden mukaan lähellä siirtymistä Oaklandiin.

Ndamakong Suh siirtymässä Seahawksiin

Dolphinsin ulosostama puolustuksen linjapelaaja on lähellä siirtoa Seattleen. Suh keskusteli siirrosta “hyvässä hengessä” puhelimitse Seahawks-koutsi Pete Carrollin kanssa aiemmin tänään.

Texansin TE CJ Fiedorowicz lopettaa uransa

Vain neljä kautta NFL:ssä pelannut ja Texansia koko uransa edustanut sisempi laitahyökkääjä joutuu lopettamaan uransa aivotärähdysoireiden vuoksi. 201-senttinen pelaaja varattiin liigaan 3. kierroksella vuonna 2014.

Jonathan Joseph jatkaa Texansissa

Kaudesta 2011 saakka Houston Texansia edustanut 33-vuotias kulmapuolustaja on solminut seuran kanssa 2-vuotisen jatkosopimuksen.

WR Sammie Coates ei jatka Brownsissa

Steelersin riveissä toissa kaudella varsin lupaavia otteita esittänyt 24-vuotias laitahyökkääjä ei jatka Brownsissa tulevalla kaudella. Toissa kaudella 435 jaardia Steelersissä tehtaillut WR jäi viime kaudella pieneen rooliin Brownsissa keräten kaikkiaan 70 kiiniottojaardia.

Tom Savage Saintsin vara-QB:ksi

Texansia aiemmin urallaan edustanut pelinrakentaja siirtyy Saintsiin Drew Breesin kakkosmieheksi.