NFL:n viime vuosien suurin naurunaihe Cleveland Browns riehuu siirtomarkkinoilla – hankki nyt ykköspelinrakentajan sekä uuden kulmapuolustajan

Vain yhden NFL-ottelun kahden viimeisen kauden aikana voittanut Cleveland Browns on laittamassa kokoonpanoaan uusiksi isolla kädellä. Vain tunti Miami Dolphinsista hankitun tähtilaitahyökkääjä Jarvis Landryn siirron jälkeen seura hankki riveihinsä vihdoin myös uskottavan pelinrakentajan, kun se ilmoitti treidanneensa Buffalo Billsin Tyrod Taylorin Ohioon vaihdossa 3. kierroksen varausvuoroon (65. overall). Siirroista uutisoi ensimmäisenä ESPN.

28-vuotiaan Taylorin hankinta tarkoittaa samalla sitä, ettei Browns todennäköisesti varaa uutta pelinrakentajaa tulevan varaustilaisuuden kärkivuoroilla. Seuralla on tällä hetkellä käytössään avauskierroksen 1. ja 4:s varausvuoro, joten sillä on kaikki eväät vahvistaa rivejään vielä kahdella todellisen supertähtipotentiaalin omaavalla tulokkaalla.

Viimeiset kolme kautta Billsin ykköspelinrakentajana toiminut Taylor pelasi päättyneellä kaudella yhtä vaille kaikki Billsin ottelut. 15 runkosarjaottelun saldoksi jäi lopulta 2799 heittojaardia, 14 TD:tä ja neljä syötönkatkoa. Miehen jatko Billsissä on ollut vaakalaudalla jo vuoden ajan ja viimeistään miehen penkitys kesken kiivaimman pudotuspelitaiston päättyneellä kaudella teki ison loven seuran ja pelaajan välille. Taylor tienaa tulevasta kaudesta 16 miljoonaa dollaria.

Browns jatkoi siirtoruljanssiaan välittömästi Taylorin siirron jälkeen, kun se hankki riveihinsä Green Bay Packersin kulmapuolustaja Damarious Randallin. Vaihdossa Packers saa viime kaudella epävarman tulokaskauden Brownsin pelinrakentajana pelanneen DeShone Kizerin. 25-vuotias kolme kautta liigassa pelannut Randall nappasi päättyneellä kaudella neljä syötönkatkoa. Miehen tulokassopimus päättyy ensi kauden jälkeen.

Brownsin ykkösvarausvuoro tulevassa draftissa tarkoittaa samalla sitä, että seura saattaa napata riveihinsä liigan tulevana supertähtenä pidetyn keskushyökkääjä Saquon Barkleyn. Viime vuosien naurunaiheena liigassa toimineen seuran tulevaisuus näyttääkin yhtäkkiä valoisammalta kuin kenties koskaan aiemmin.

LUE MYÖS: Shokkisiirto! Miami Dolphins kauppasi Jarvis Landryn Cleveland Brownsiin