Philadelphia Eagles kovan paikan edessä – joutuuko seura luopumaan kokeneesta tähtipuolustajastaan?

Pahoissa palkkakatto-ongelmissa painiskeleva hallitseva NFL-mestari Philadelphia Eagles on kipeiden ratkaisujen edessä sen yrittäessä mahtua vaaditun palkkahaitarin sisään tulevalla kaudella. Uusimpana mestarijoukkueen pelaajista liipaisimella on 29-vuotias puolustuksen endinä pelaava Vinny Curry, jonka tulevan kauden sopimus nielaisee seuran jo ennakkoon täydestä palkkakatosta 11 miljoonaa dollaria. Eagles on tällä hetkellä Dolphinsin ja Chiefsin ohella ainoa joukkue, joka ylittää tulevan kauden 178 miljoonan dollarin palkkakaton. Eaglesin kohdalla ylitys on overthecap.comin mukaan peräti 10 miljoonaa dollaria.

Curry onkin tällä hetkellä todennäköisin Eaglesin suuren sopimuksen omaavista pelaajista, joiden ura saattaa jatkua palkkakatto-ongelmista johtuen muualla. Miehen sopimuksen ulosostaminen vapauttaisi palkkakattoon viisi miljoonaa dollaria, joskin myös kokeneen endin treidaaminen muualle saattaa olla potentiaalinen vaihtoehto seuran kannalta. Eaglesin ensisijainen vaihtoehto tällä hetkellä on kuitenkin NFL Networkin mukaan Curryn nykyisen sopimuksen korvaaminen edullisemmalla sopimuksella, jolloin pelaaja saisi jatkaa mestarijoukkueessa, joskin pienemmällä tilipussilla.

Mikäli Eagles päätyy luopumaan Currysta, jonka 5-vuotista megasopimusta on jäljellä vielä kolmen kauden ajan vuosittain nousevalla cap hitillä, on sillä takataskussaan varavaihtoehto tilanteen varalle: seuran vuosi sitten 1. kierroksella varaama 21-vuotias Derek Barnett kun on hallitsevalle mestarijoukkueelle edullinen ja laadukas vaihtoehto samaiselle pelipaikalle vuosiksi eteenpäin.