Seahawksin legendaarinen puolustus palasiksi – Michael Bennett Eaglesiin, myös Richard Sherman lähdössä?

Seattle Seahawksin legendaarinen Legion of Boom -lempinimellä tunnettava puolustus on hajoamassa palasiksi. Jo alkuviikolla uutisoimamme 3-kertaisen Pro Bowl -puolustaja DE Michael Bennettin treidi toteutui keskiviikkona, kun Seahawks ilmoitti treidanneensa 32-vuotiaan endin Philadelphia Eaglesiin. Samassa kaupassa Eaglesiin siirtyy 7. kierroksen varausvuoro. Tulopuolella Eaglesistä Seahawksiin siirtyy puolestaan 5. kierroksen varausvuoro sekä olemattomalle vastuulle tulokaskaudellaan jäänyt laitahyökkääjä Marcus Johnson. 8,5 säkitystä päättyneellä kaudella merkkauttaneen Bennettin tulevan kauden cap hit oli 8,3 miljoonaa dollaria, joskin Seahawks tiettävästi hoitaa ison osan miehen tulevan kauden palkasta. Bennettistä kiinnostuneiden seurojen joukossa oli myös New England Patriots, joka tarjosi vaihdossa tiettävästi laitahyökkääjä Malcolm Mitchelliä. Puolustajan veli Martellus Bennett edusti Patriotsia päättyneen kauden lopulla, joskin New England ilmoitti purkaneensa miehen sopimuksen keskiviikkona.

Uutiset Seattlesta eivät suinkaan rajoittuneet keskiviikkona pelkkään Bennettin treidiin, sillä myös seuran toinen tähtipuolustaja Richard Sherman on liigan virallisten nettisivujen mukaan tekemässä lähtöä seurasta. Neljästi Pro Bowliin valittu tässä kuussa 30 vuotta täyttävä kulmapuolustaja on NFL.comin mukaan jo hyvästellyt joukkuekaverinsa ja miehen on tarkoitus keskustella tulevaisuudestaan seurajohdon kanssa myöhemmin tänään. Kulmapuolustaja itse tosin ehti jo kiistämään tiedot perättöminä, joskin miehen seurakavereiden twiitit puhuvat vahvasti tämän lähdön puolesta. Päättyneellä kaudella vain yhdeksässä ottelussa ennen kauden päättänyttä akillesvammaansa esiintynyt Sherman on pelannut Seahawksissa koko 2011 alkaneen ammattilaisuransa ajan. Miehen tulevan kauden cap hit olisi muhkeat 13,2 miljoonaa dollaria. Kauppaamalla tai ulosostamalla miehen sopimuksen seura säästäisi 11 miljoonaa dollaria tulevan kauden palkkakatostaan.

Seahawks-puolustuksen uutiset eivät lopu vielä tähänkään, vaan seura on kiinnostunut Texansin ulosostaman veteraanitukimies Brian Cushingin palkkaamisesta. Dopingkärynsä vuoksi suuren osan päättyneestä kaudesta missannut 31-vuotias olisi edelleen pätevä vaihtoehto puolustuksen keskustaan. Miehen on tarkoitus vierailla seuran tiloissa vielä tämän päivän aikana.

LUE MYÖS: Broncosin tähtipelaajat tekevät kaikkensa Kirk Cousinsin ylipuhumiseksi seuraan