Tähtipuolustaja Richard Sherman 3-vuotisella sopimuksella San Fransisco 49ersiin

Seattle Seahawksin perjantaina sopimuksestaan vapauttama tähtikulmapuolustaja Richard Sherman löysi uuden seuran nopeasti – mies siirtyy samassa divisioonassa Seahawksin kanssa pelaavaan San Fransisco 49ersiin 3-vuotisella sopimuksella. Todennäköisen tulevan Hall of Fame -puolustajan sopimuksen arvo on 39 miljoonaa dollaria. Sopimus sisältää useita peliesityksistä riippuvia bonuksia, joista suoriutumalla uusi diili takaisi tässä kuussa 30 vuotta täyttävälle puolustajalle tämän aiempaa Seahawks-sopimusta paremmat tulot.

Liigan viimeisen seitsemän vuoden ajanjakson paras kulmapuolustaja toimi vuosien ajan Seahawksin legendaarisen Legion of Boom -puolustuksen keulakuvana ollen tärkeässä osassa mukana viemässä seattlelaisia kahdesti Super Bowliin saakka. Super Bowlin puolustaja ehti voittaa seurassa kertaalleen. Shermanin uran ehkä kuuluisin hetki nähtiin 2014 kauden NFC:n konferenssifinaalissa juuri 49ersia vastaan, kun mies pääsi ottelun loppuhetkillä tippaamaan pallon maalialueella laitahyökkääjä Michael Crabtreen edestä syötönkatkoksi ratkaisten Seahawksille paikan Super Bowliin, jossa joukkue voitti ylivoimaisesti Denver Broncosin.

Ainakin Packers, Lions, Titans, Raiders, Texans ja Buccaneers olivat kiinnostunut kolminkertaisen ykkös-All-Pro-puolustajan palveluksista, mutta mies päätyi nopeasti 49ersiin, jolla on rutkasti tilaa palkkakatossaan kiitos nuoren joukkueen, jossa iso osa pelaajista pelaa tulokassopimuksen alla. Niners-kiinnityksen myötä Sherman pelaa jatkossa kaksi peliä kaudessa vanhaa seuraansa Seahawksia vastaan.

49ersille kokeneen ja vapaiden markkinoiden nimekkäimmän kulmapuolustajan hankinta oli tärkeä imagovoitto, onhan vuosia sarjan hännillä kyntänyt seura vihdoin nousemassa mukaan pudotuspelitaisteluun uuden pelinrakentajansa Jimmy Garoppolon ja nyt puolustuksen johtajaksi hankitun Shermanin johdolla. Kovassa nosteessa olevan seuran uskotaankin olevan yksi keskiviikkona käynnistyvien UFA-markkinoiden suosituimmista kohteista pelaajien keskuudessa. NFC Westin pudotuspelitaistelu tulevan kauden osalta vaikuttaa jo tässä vaiheessa todella mielenkiintoiselta viime kaudella huipulle nousseen ja kovia hankintoja päättyneen kauden jälkeen tehneen Ramsin sekä nuoren 49ersin haastaessa ikääntyvän ja pikku hiljaa omaa uudelleenrakennustaan käynnistävän divisioonan kestomenestyjä Seahawksin.

Shermanin tilastoja:

Sopimuksen yksityiskohtia: