NFL:n UFA-markkinoiden perjantain yhteenveto

NFL:n offseason jatkui vilkkaana myös perjantaina, kun muutamat nimekkäät vapailla markkinoilla edelleen olleet nimet signasivat uusia sopimuksiaan. Mielenkiintoa UFA-markkinoilla riittää myös viikonlopulle, sillä huippunimistä edelleen ilman sopimusta ovat mm. Ndamakong Suh ja Tyrann Mathieu. Seuraavassa katsaus perjantain sopimusuutisiin.

LeGarrette Blount Lionsiin

Kahdella edellisellä kaudella Super Bowlin voittoa ensin Patriotsista ja viimeksi Eaglesissä juhlinut keskushyökkääjä siirtyy Lionsiin vuoden ja 4,5 miljoonan sopimuksella.

Patriots heräsi vihdoin – signasi Falconsin DE:n

UFA-markkinoiden alkupäivät lähinnä antavana osapuolena toiminut New England nappasi Falconsin DE Adrian Claybornin, joka nousi viime kaudella otsikoihin riipaistuaan kuusi säkitystä yhteen otteluun Cowboysia vastaan. Kaikkiaan kesällä 30 vuotta täyttävä endi napsi viime kaudella 9,5 säkitystä. Patriots signasi myös Bengalsia uransa neljä ensimmäistä kautta edustaneen RB Jeremy Hillin. Patsin keskushyökkääjäosasto ei tosin vieläkään varsinaisesti vakuuta – Rex Burkheadin jatkosopimuksesta huolimatta. Jason McCourtyn hankinta takapuolustukseen oli mukiinmenevä hankinta seurajohdolta. Erikoisjoukkuepelaajana toiminut CB Johnson Bademosi puolestaan siirtyy Texansiin 2-vuotisella, 6,5 miljoonan dollarin sopimuksella.

Eagles ulososti Vinny Curryn sopimuksen

Hallitseva mestari teki 5 miljoonaa dollaria tilaa palkkakattoonsa ostamalla ulos 29-vuotiaan, kuusi kautta seuraa edustaneen DE:n tulevan kauden 9 miljoonan taalan arvoisen sopimuksen. Seura ei onnistunut treidaamaan miehen sopimusta sopivaa korvausta vastaan.

Buccaneers pestasi C Ryan Jensenin jättisopimuksella

Buccaneers teki 26-vuotiaasta Ravensia aiemmin edustaneesta sentteristä liigan kalleimman hyökkäyslinjan keskusmiehen signaamalla tämän 4-vuotisella, 42 miljoonan dollarin sopimuksella. Guaranteed-osuus 22 miljoonaa.

C John Sullivan jatkaa Ramsissa

32-vuotias hyökkäyksen linjapelaaja jatkaa seurassa myös tulevalla kahdella kaudella.

Ravens hankki Michael Crabtreen

Kolme edellistä kautta Raidersia edustanut 30-vuotias laitahyökkääjä ostettiin ulos seuran signattua Packersin vapauttaman veteraani-WR Jordy Nelsonin. Viime kaudella 618 jaardia ja 8 TD:tä iskenyt oikukas receiver saattaa olla varsin onnistunut hankinta Ravensilta, jonka nykyinen kokoonpano ei varsinaisesti vakuuta ketään. Sopimus on pituudeltaan 3-vuotinen ja arvoltaan 21 miljoonaa dollaria, josta 11 miljoonaa guaranteed.

Vikings jatkoi nimekkäitä hankintojaan – Sheldon Richardson uusin vahvistus

Seahawksissa ilman jatkosopimusta jäänyt DT siirtyy Vikingsin jo ennestään timanttiseen puolustukseen vuoden sopimuksella, joka takaa miehelle vähintään 8 miljoonan taalan tienastit. Richardsonin lisäys kokoonpanoon oli uusin onnistunut peliliike mm. Kirk Cousinsin napanneelta contenderilta.

Raiders vahvisti takapuolustustaan

Kulmapuolustaja Rashaan Melvin liittyy Raidersin takapuolustukseen, joka koki täysremontin päättyneen kauden jälkeen. Viime kauden pelaajista poissa ovat sekä David Amerson, TJ Carrie että Sean Smith.

Packers heitti offer sheetin CB Kyle Fullerista – Bears vastasi

Seura tarjosi offer sheetin kulmapuolustajalle, joka sai viime kauden seuraltaan Bearsilta ns. transition tagin kauden jälkeen. Bearsilla kuitenkin matchasi tarjouksen, mikä takaa miehelle vähintään 18 miljoonan taalan tulot seuraavalta neljältä kaudelta. Toteutuessaan kokonaisuudessaan diili tuo kulmapuolustajalle muhkeat 56 miljoonan taalan tienestit neljän kauden ajalta. Packersille löytyy vapailta markkinoilta edelleen laadukkaita vaihtoehtoja; ovathan sekä EJ Gaines, Adam Jones sekä Bashaud Breeland edelleen tarjolla poimittaviksi.

Panthersin ja Bashaud Breelandin sopimusneuvottelut kariutuivat

Carolinaan jo siirtymässä ollut CB ei läpäissyt seuran terveystarkastusta pari viikkoa sitten golfkentällä syntyneen jalkavamman vuoksi, joten Panthers veti kolmen vuoden ja 24 miljoonan dollarin tarjouksensa pois viime hetkillä.

Saints nappasi Alex Okaforin

27-vuotias Ramsia viime kauden ajan edustanut DE solmi contender-ryhmän kanssa 2-vuotisen, 10 miljoonan taalan sopimuksen. Okafor merkkautti viime kauden 10 ottelussaan 4,5 säkitystä.

Seahawks vahvisti TE-osastoaan

Jimmy Grahamin menettänyt seura nappasi Panthersia aiemmin edustaneen Ed Dicksonin 3-vuotisella, 14 miljoonan dollarin sopimuksella. Viime kaudella Greg Olsonin loukkaannuttua suurempaan rooliin Panthersissa noussut sisempi laitahyökkääjä merkkautti kauden aikana 437 kiinniottojaardia ja yhden TD:n.

Morris Claiborne jatkaa uraansa Jetsissä

28-vuotias CB teki toistamiseen vuoden sopimuksen Gang Greeniin. Tulevan kauden palkka on 7 miljoonaa dollaria, mikä tietää miehelle 2 miljoonan korotusta viime kauden ansioihin. Claiborne on draftin 1. kierroksen 6. varaus vuodelta 2012.

Ravens vetäytyi Ryan Grantin hankinnasta

Laitahyökkääjän solmima 29 miljoonan dollarin jättisopimus kariutui miehen reputettua seuran terveystarkastuksen.

Chargers signasi vihdoin uskottavan potkaisijan

Seura hankki Eaglesiä aiemmin edustaneen 28-vuotiaan Caleb Sturgisin, joka nostanee seuran ylös potkaisijakurimuksesta. Lantiovamman vuoksi vain yhden pelin päättyneellä kaudella pelannut potkaisija on onnistunut urallaan kenttäpotkuyrityksissä 81 prosenttisella tarkkuudella. Viime kaudella peräti neljä potkaisijaa pääsi kokeilemaan onneaan Chargersin riveissä. Miehet osuivat yli 30-jaardisissa yrityksissä vain yhdeksän kertaa 19 yrityksestä, mikä oli omiaan aiheuttamaan seuran putoamisen pudotuspelien ulkopuolelle.

Chad Henne Chiefsin kakkos-QB:ksi

Chiefs nappasi kokeneen pelinrakentajan kakkosmiehekseen sparraamaan tulevalla kaudella ensimmäistä ykkösvastuun saavaa huippulupaavaa Patrick Mahomesia. 32-vuotiaan, viimeiset kuusi kautta Jaguarsia edustaneen pelinrakentajan sopimus on 2-vuotinen.

Chandler Catanzarosta Buccaneersin uusi potkaisija

Neljällä kaudellaan liigassa Cardinalsia ja Jetsiä edustanut potkaisija on uusin yrittäjä Bucsin surullisessa potkaisijakarusellissa. Urallaan 84,4 prosenttisella tarkkuudella kenttäpotkumaaliyrityksissään onnistunut 27-vuotias solmi 3-vuotisen ja 9,75 miljoonan taalan arvoisen sopimuksen Tampaan.

Vontaze Burfict jälleen pelikieltoon

Bengalsin tukimies sai liigalta neljän ottelun pelikiellon dopingrikkomuksesta. Rumista otteistaan myös kentän puolella tunnettu tukimies on kärsinyt pelikieltoja nyt kolmella peräkkäisellä kaudella ja seuran pinnan kerrotaankin olevan jo kohtalaisen kireällä lahjakkaan mutta jatkuvasti törttöilevän puolustajan suhteen. Bengals hankki syvyyttä LB-osastolleen signaamalla Preston Brownin vuoden sopimuksella. Seuran on lisäksi kerrottu harkitsevan Burfictin treidaamista. Tällä kertaa puolustaja sentään ansaitsi pelikieltonsa satuttamatta ketään kentän puolella.