Dallas Cowboys purki Dez Bryantin sopimuksen

Dallas Cowboys on päättänyt luopua seuran kärkilaitahyökkääjänä koko vuosikymmenen ajan toimineesta 29-vuotiaasta Dez Bryantista, jonka megasopimusta oli jäljellä vielä kahden vuoden ajan, kertoo NFL.com. Vuonna 2015 5-vuotisen ja 70 miljoonan taalan arvoisen jatkosopimuksen seuran kanssa solmineen laitahyökkääjän jatko America´s Teamissa on ollut Cowboysin offseasonin puhutuimpia päätöksiä, olisihan miehen tulevan kauden palkkakattoon laskettava cap hit ollut peräti 16,5 miljoonaa dollaria, mikä on jopa NFL:n mittapuulla varsin suolainen hinta kolmella viime kaudella reilusti alle 1000 kiinniottojaardiin jääneestä konkarista.

Kolmesti Pro Bowliin sekä kerran All-Pro-joukkueeseen valittu laitahyökkääjä varattiin liigaan Cowboysin toimesta vuonna 2010 miehen oltua 1. kierroksen 24:nä varattu pelaaja. 113 ottelussa Bryant keräsi 513 kiinniottoa, 7459 kiinniottojaardia ja 73 TD:tä. Miehen rooli seurassa joutui suurennuslasin alle viimeistään seuran hankittua kuluvalla offseasonilla kiinniotto-osastoleen Allen Hurnsin sekä Deonte Thompsonin, minkä lisäksi seuran uskotaan olevan kiinnostunut tulevassa draftissa tarjolla olevista kärkipään WR-nimistä, kuten Alabaman Calvin Ridleystä, Marylandin D.J. Mooresta sekä Oklahoma Staten James Washingtonista.

Bryantin uran parasta aikaa olivat kaudet 2012-2014, jolloin mies kirjautti jokaisella sesongilla 1200-1300 kiinniottojaardeja, minkä lisäksi mies iski tuona aikana 12, 13 ja 16 TD:tä.