NFL:n varaustilaisuuden toinen ja kolmas kierros huudettiin viime yönä – tässä kooste yön tapahtumista

NFL Draft 2018 on taputeltu kolmen ensimmäisen kierroksen osalta, mikä tarkoittaa samalla sitä että kaikista suurimmat tulevaisuuden lupaukset ovat jo löytäneet ensimmäiset ammattilaisseuransa. Toisaalta tämäkään ei vielä tarkoita sitä, etteikö tulevaisuuden huippupelaajia olisi edelleen kasapäin jäljellä, nousevathan monet myöhempien kierrosten varauksista lopulta monia kärkivarauksiakin suuremmiksi tähdiksi.

Draftin toisen päivän suurimpia yllätyksiä olivat mm. keskushyökkääjä Derrius Guicen valuminen aina toisen kierroksen lopussa 59. vuorolla varanneelle Washington Redskinsille asti. Guicea pidetään yleisesti tulevaisuuden tähtikeskushyökkääjänä, mutta kentän ulkopuoliset seikat ja huonosti sujuneet haastattelut olivat ilmeisesti lopullinen syy miehen putoamiseen toisen kierroksen loppupuolen varaukseksi. Redskinsissä marshawnlynch-tyylinen RB päässee kuitenkin jo tulevalla kaudella isoon rooliin ja saa tilaisuuden todistaa usean seuran ennakkoluulot vääriksi.

Myös pelinrakentajien eliittiin lasketun Mason Rudolphin putoaminen aina kolmannelle kierrokselle oli yllätys kaikkien kipeimmin pelinrakentajaa tarvinneiden joukkueiden tehtyä omat valintansa jo avauskierroksella. Rudolph päätyi lopulta Pittsburgh Steelersiin, joka nappasi miehen 76. vuorolla. Pelinrakentajan itsensä kannalta teräskaupunki ei voisi olla juuri parempi laskeutumispaikka, pelaahan seuran pitkäaikainen tähti-QB Ben Roethlisberger uransa viimeisiä hetkiä ja mies saattaa hyvinkin lopettaa uransa jo tulevan kauden jälkeen. Steelers nappasi myös Rudolphin tutkaparin Oaklahoma Statesta, kun se varasi WR James Washingtonin toisella kierroksella. Kaksikko saattaa hyvinkin olla lähivuosina pelote myös NFL-tasolla.

Tällä offseasonilla useita ilmeisen onnistuneita peliliikkeitä tehnyt Chicago Bearsia jatkoi hyökkäyksensä vahvistamista hankkimalla yhden draftin kovimmista sentterilupauksista (James Daniels, 39. varaus) sekä NFL-valmiin WR:n (Anthony Miller, 51. varaus). Varsinkin Daniels oli selvästi Bearsin sikariportaan hankintalistalla, luovuttihan seura Patriotsille tulevan vuoden draftin 2. kierroksen varausvuoron sekä ensi yön 4. kierroksen varausvuoronsa päästäkseen nappaamaan Danielsin ennen muita. Samalla Bears hankki lisää hyökkäysaseita toista kauttaan liigassa aloittavalle QB Mitchell Trubiskylle sekä päävalmentajaksi siirtyvälle Matt Nagylle. Bears onkin tällä offseasonilla tehnyt itsestään yhden tulevan kauden potentiaalisimmista ryysyistä rikkauksiin -tarinoista.

Green Bay Packers vahvisti heikkoa takapuolustustaan varaamalla kulmapuolustajat kahdella ensimmäisellä varausvuorollaan. Avauskierroksen 18. vuorolla napatun Jaire Alexanderin lisäksi seura nappasi 2. kierroksen 45. vuorolla fyysisen Josh Jacksonin, josta monet odottivat jopa avauskierroksen varausta. Kyseessä olivat tilaisuuden toisena ja neljäntenä varatut kulmapuolustajat, jotka kieltämättä vahvistavat mukavasti seuran yhtä heikoimmista osa-alueista.

Indianapolis Colts on keskittynyt tämän vuotisessa draftissa vahvistamaan O- ja D-linejaan, kun se varasi ensin 1. kierroksen kuudentena pelaajana draftin kovimpana pidetyn guardin Quenton Nelsonin. Colts jatkoi samoilla linjoilla varaustilaisuuden toisena päivänä: edellispäivän kaupoista johtuen sillä oli käytössään peräti neljä toisen kierroksen varausvuoroa, joilla se nappasi ensin tukimies Darius Leonardin, minkä jälkeen haaviin tarttuivat toinen guardi Braden Smith sekä DE:t Kemoko Turay ja Tyguan Lewis. Seura ei käyttänyt siis ainuttakaan kärkivarausta vaikkapa RB-osastonsa vahvistamiseen. Olisiko Broncosista pois potkittu C.J. Anderson vastaus kysymykseen?

Cleveland Browns puolestaan hankki toisen kierroksen alkajaisiksi 33. varausvuorolla hyökkäyksen tacklena pelaavan Austin Corbett, josta odotetaan – ei enempää eikä vähempää – kuin korvaajaa uransa viime kauteen päättäneelle legendaariselle Joe Thomasille. Browns vahvisti myös keskushyökkääjäosastoaan nappaamalla heti perään 35. vuorolla Nick Chubbin, joka saattaa viedä heti tulokaskaudellaan päävastuun seuraan 49ersista saapuneelta Carlos Hydelta.

Dallas Cowboysin odotettiin käyttävän kärkivarausvuorojaan Dez Bryantin korvaajan löytämiseksi. Sen sijaan joukkueen ensimmäinen Bryantin jälkeinen vahvistus WR-osastolle nähtiin vasta 81. vuorolla, kun seura varasi Colorado Staten WR Michael Gallupin. Kyseessä oli jo varaustilaisuuden yhdeksäs WR-varaus, joten Gallupista ei välttämättä kannata odottaa sateentekijää kiinniotto-osastolle.Varaustilaisuuden ensimmäisenä varattu laitahyökkääjä oli vasta avauskierroksen 24. vuorolla Panthersiin varattu D.J. Moore. 2. kierros tarjosi jo huomattavasti enemmän WR-kiinnityksiä, joista mielenkiintoisimmat olivat avauskierroksen prospektina pidetyn Courtland Suttonin kiinnitys Broncosiin sekä Christian Kirkin kiinnitys uudelleenrakennusta käynnistelevään Cardinalsiin. Molemmille lienee tarjolla vastuullinen rooli jo tulevalla kaudella.

Varaustilaisuuden viimeiset kierrokset (4-7.) huudetaan ensi yönä. Kaikki tähänastiset varaukset löydät täältä.