Atlanta Falconsin pelinrakentaja allekirjoitti 150 miljoonan dollarin jättidiilin

Atlanta Falconsin toissa kaudella Super Bowliin NFC-konferenssin mestarina johdattanut pelinrakentaja Matt Ryan on allekirjoittanut seuran kanssa massiivisen, viiden vuoden ja 150 miljoonan dollarin jatkosopimuksen. Uusi sopimus pitää kaudesta 2008 saakka Falconsin ykköspelinrakentajana toimineen 32-vuotiaan seurassa kauden 2023 loppuun asti. Samalla miehestä tuli ensimmäinen vähintään 30 miljoonaa dollaria kaudessa tienaava pelinrakentaja, joskin sopimuksen guaranteed-summa onkin 100 miljoonaa dollaria.

Ryanin uusi sopimus astuu voimaan vasta tulevan kauden jälkeen, sillä miehellä oli ennestään jäljellä vuosi tämän aiempaa 5-vuotista, 103,75 miljoonan dollarin arvoista kontrahtia. Niin Falconsin GM Thomas Dimitroff kuin omistaja Arthur Blank kertoivat aiemmin Ryanin jatkosopimuksen olevan seuran kuluvan offseasonin ykkösprioriteettejä, jonka toteutuminen rauhoitti samalla pelinrakentajatilanteen pitkälle tulevaisuuteen.

Boston Collegesta vuoden 2008 draftin kolmantena pelaajana varattu Ryan on pelannut urallaan 158 ottelua. Runkosarjan rekordi on komea 95-63, pudotuspelien vastaava 4-6. Mies on heittänyt 10 kauden aikana yhteensä 41796 jaardia (64,9%), 260 TD:tä ja 126 syötönkatkoa. Ryan valittiin toissa kauden päätteeksi liigan arvokkaimmaksi pelaajaksi miehen johdatettua Falconsin lähelle Super Bowlin voittoa. NFL:n loppuottelua jo 28-3-lukemin johtanut Falcons suli kuitenkin New England Patriotsin käsittelyssä 28-34-jatkoaikatappioon, mikä oli samalla yksi urheiluhistorian pahimmista sulamisista. Viime kaudella Falconsin tie tyssäsi puolestaan Divisional-kierroksella koettuun tappioon tulevaa mestaria Philadelphia Eaglesiä vastaan.

Muita päivän NFL-aiheita:

Dallas Cowboysin pitkäaikainen tähti-TE Jason Witten lopettaa pitkän peliuransa. 11 kertaa liigan tähdistöotteluun valittu sisempi laitahyökkääjä siirtyy Monday Night Footballin asiantuntijaksi, joten kokonaan mies ei lajia ole silti jättämässä.