Vain reilut kaksi vuotta sitten Super Bowlissa esiintynyt Carolina Panthers myytiin jättisummalla

NFL:n runkosarjan kaudella 2015 voittanut ja aina Super Bowliin edennyt Carolina Panthers vaihtaa omistajaa. Työntekijöidensä ahdistelusta viime kaudella syytetty ja seuran sen koko 25-vuotisen historian ajan omistanut Jerry Richardson ilmoitti tiistaina myyneensä organisaation pittsburghilaiselle miljardööriliikemies David Tepperille, 60, suolaisella lähes 2,3 miljardin dollarin kauppahinnalla. Aiempi NFL-seuran myyntiennätys jäi samalla kauas taakse, maksoivathan Buffalo Billsin neljä vuotta sitten omistukseensa hankkineet Terry ja Kim Pegula seurasta tuolloin tähän saakka voimassa olleen ennätyssumman 1,4 miljardia dollaria.

Forbesin mukaan 11 miljardin omaisuuden itselleen haalinut Tepper oli lopulta turvallisin ostajakanditaatti Panthersille, sillä miehen taloustilanne mahdollisti kaupat ilman piensijoittajien apua. Samalla Tepper luopui liigan sääntöjen mukaisesti viiden prosentin osakkuudestaan kotikaupunkinsa seurasta Pittsburgh Steelersistä, jonka pienosakkaana tämä oli jo aiemmin ehtinyt tutustua myös NFL:n johtoportaaseen.

Tepperistä tuli samalla kertaheitolla yksi rikkaimmista NFL-omistajista, joskaan Panthers ei seurana ole jättimäisestä kauppasummasta huolimatta liigan arvokkaimmasta päästä. Forbesin viime vuoden listauksen mukaan Panthers on nimittäin vasta 32 joukkueen liigan 21. arvokkain organisaatio (arvo 2,3 miljardia dollaria). Ylivoimaisesti arvokkain NFL-seura on puolestaan Dallas Cowboys, joka on 4,2 miljardilla dollarilla samalla koko maailman arvokkain urheiluseura. Listan kakkospaikkaa pitää nimissään baseballin MLB-sarjassa pelaava New York Yankees, joka sijoittuu listauksessa toiseksi 3,7 miljardilla dollarilla, niukasti eurooppalaisen jalkapallon kärkipaikkaa pitävän kolmikon Manchester United, Real Madrid ja Barcelona – edelle. Carolina Panthers sijoittuu kyseisellä listalla sijalle 37.