Kauppaako legendaarisen puolustuksensa uusiksi laittanut Seattle Seahawks nyt myös Earl Thomasin?

NFL-kausi 2018 lähenee, mutta nyt jenkkimediassa kuhistaan vielä yhdestä jättitreidistä, joka saattaa hyvinkin toteutua vielä ennen syyskuun alussa starttaavaa runkosarjaa. Uudelleenrakennuksen kourissa oleva kestomenestyjä Seattle Seahawks on nimittäin pattitilanteessa tulevan Hall of Fame -safetynsä Earl Thomasin kanssa. Thomasin 4-vuotista, 40 miljoonan dollarin arvoista sopimusta on jäljellä vielä tulevan kauden verran, mutta mies ilmoitti julkisesti kieltäytyvänsä osallistumasta joukkueen kautta edeltäviin tapahtumiin, mikäli seura ei tarjoa tälle muhkeaa jatkosopimusta ennen sitä.

29-vuotias, kolmesti All-Pro-joukkueeseen sekä kuudesti liigan tähdistöotteluun (Pro Bowl) valittu takakentän lukko vaatii seuralta jatkosopimusta, joka tekisi miehestä liigan parhaiten palkatun pelipaikallaan. Käytännössä tämä tarkoittaisi vähintään 13 miljoonan dollarin kausitienestejä – tämän hetken palkkakuningas Eric Berryn tapaan.

Seahawks on laittanut vuosien ajan liigan eliittiin kuulunutta ja hyvää vauhtia ikääntyvää puolustustaan uusiksi offseasonilla ja seura onkin kaupannut pois jo mm. Michael Bennettin sekä Richard Shermanin. Kiinnostaako Super Bowlissa kahdesti urallaan esiintynyttä ja kerran sen voittanutta Thomasia todellisuudessa edes jäädä keskelle uudelleenrakennusprojektia, vai haluaako mies tosissaan taistella uransa toisesta Lombardi Trophystä jonkun contenderin riveissä? Kiukuttelun taustalla voi rahan sijaan olla nimenomaan halu päästä vielä taistelemaan tosissaan Super Bowlin voitosta.

Thomas kohahdutti siirtomarkkinoita jo päättyneellä kaudella huikattuaan Dallas Cowboysin päävalmentaja Jason Garrettille kuuluiset “Tulkaa hakemaan minut” -terveisensä joukkueiden kohdattua loppukaudella. Cowboysia pidetäänkin todennäköisimpänä vaihtoehtona Thomasin tulevan kauden seuraksi, mikäli Seahawks päättää olla tarjoamatta jatkosopimusta seuraa kaudesta 2010 edustaneelle seuralegendalle.

Cowboysin nykyiset safetyt Jeff Heath ja Xavier Woods eivät ole liigan eliittiä, mikä nostaa Cowboysin kiinnostusta todellisen tähtisafetyn hankintaan entisestään. Seura saattaa pakkoraon tullen myös siirtää kulmapuolustaja Byron Jonesin takaisin safetyksi, joskin kaikkein paras vaihtoehto saattaisi olla Thomasin hankinta nyt, kun vastine miehestä ei nousse erityisen korkeaksi johtuen tämän sopimustilanteesta sekä haluttomuudesta jatkaa uraansa Seattlessa ilman jatkosopimusta. Myöskään entisen Seahawksin puolustuksen koordinaattorin ja Thomasin pelipaikkakohtaisen valmentajan Kris Richardin kuuluminen Cowboysin valmennusportaaseen tuskin vähentää miehen kiinnostusta liittyä Cowboysiin.

Myös Cowboysin sikariportaaseen kuuluva Stephen Jones myönsi viime kuussa seuran etsivän edelleen ratkaisua safetyn paikalle. Kun samaan aikaan Seahawksin johtoporras on kertonut kuuntelevansa tarkkaan Thomasista tehtäviä tarjouksia, voidaan miehen siirtoa vielä ennen kauden alkua pitää täysin mahdollisena.

Kysymys kuuluukin nyt, aikooko Seahawks todella räjäyttää Legion of Boomin lopullisesti palasiksi ja aloittaa uudelleenrakennuksensa entistä puhtaammalta pöydältä, vai haluaako se pitää Thomasin seurassa eräänlaisena tuutorina uusille nuorille tulevaisuuden nimilleen? Cowboysin palkkakattotilanne mahdollistaisi Thomasin vaatiman rahakkaan diilin, joskin seuran on myös mietittävä tulevaisuuttaan ja ennen kaikkea kahden tähtipelaajansa, hyökkäyksen guardina pelaavan Zach Martinin sekä puolustuksen endinä operoivan DeMarcus Lawrencen jatkosopimuksia. (Lisäys: Martin solmi seuran kanssa keskiviikkona 6-vuotisen, 84 miljoonan jatkon, josta 40 miljoonaa guaranteed).

Vaihtoehtoja Cowboysin tulevan kauden avauksen safetyksi ovat myös vapaana edelleen olevat Eric Reid sekä Kenny Vaccaro. Mielenkiintoa siirto- ja sopimusrintamalla riittää siis edelleen.

Katso Thomasin twiitti miehen sopimustilanteesta alta: