Muutaman vuoden takainen juoksujaardikuningas edelleen ilman seuraa: “Olen valmis sparraajan rooliin”

Vuoden 2014 ylivoimainen NFL:n juoksujaardikuningas DeMarco Murray on edelleen ilman seuraa, vaikka harjoitusleirien alkuun on enää muutama viikko aikaa. Viime kaudella Tennessee Titansissa nuoren Derrick Henryn taakse nokkimisjärjestyksessä pudonnut keskushyökkääjä ostettiin ulos sopimuksestaan maaliskuussa, mutta parhaalla kaudellaan 1845 juoksujaardia ja 13 TD:tä mättänyt 30-vuotias uskoo edelleen olevansa käyttökelpoinen kakkosmies menestyvässä NFL-joukkueessa.

Kuukausi sitten Saintsin tarjouksen hylännyt Murray etsii edelleen isompaa roolia, kuin mitä tälle olisi Saintsissa ollut tarjolla nuoren Alvin Kamaran sekä kauden neljä ensimmäistä ottelua pelikieltoaan kärsivän Mark Ingramin kantaessa päävastuuta juoksuhyökkäyksetä. Murray kertoi ESPN:n haastattelussa keskustelevansa usean seuran kanssa tiiviisti tulevan kauden työpaikastaan.

“Minulla on ollut paljon keskusteluja, lähinnä 4-5 seuran kanssa joiden uskon sopivan minulle parhaiten. Minun on pystyttävä muuntautumaan aiemmasta poikkeavaan rooliin, enkä odotakaan enää taistelevani liigan jaardikuninkuudesta. Tärkeintä on päästä sparraajaksi joukkueeseen, jolla on realistiset mahdollisuudet mennä pudotuspeleihin ja taistella mestaruudesta”, konkari toteaa.

Tarkemmin Murray ei seuravaihtoehdoistaan avautunut, joskin ainakin Seahawksin, Dolphinsin ja Lionsin tiedettiin olleen kiinnostuneita viime kaudella 659 juoksujaardia ja kuusi TD:tä iskeneestä kokeneesta pelimiehestä. Yksikään tuosta kolmikosta ei kuitenkaan omaa erityisen hyviä menestyssaumoja alkavalla kaudella. Jotain positiivistakin Murray on vapaana agenttina viettämästään ajasta löytänyt, onhan ilman seuraa olo mahdollistanut miehen täyden kuntoutumisen viime kaudella vaivanneista polvi- ja takareisivaivoista.

Viime kaudella 7-vuotisen uransa heikoimmat juoksujaardilukemat netonnut 3-kertainen Pro Bowl -keskushyökkääjä on edustanut urallaan Dallas Cowboysia, Philadelphia Eaglesiä sekä viimeksi Tennessee Titansia.