Patriots antoi lähtöpassit loukkaantumiskierteeseen ajautuneelle laitahyökkääjälleen

New England Patriots on purkanut 26-vuotiaan laitahyökkääjä Malcolm Mitchellin sopimuksen. Pitkään polvivaivoista kärsinyt yksi toissa kauden Super Bowl -sankareista missasi loukkaantumisensa vuoksi koko viime kauden, minkä lisäksi mies oli saman vaivan takia sivussa myös tämän vuotisen harjoitusleirin alun.

Vuoden 2016 4. kierroksen varauksen uran tähän astinen tähtihetki osui toissa kauden Super Bowliin, jossa Patriots nousi ikimuistoisella tavalla 3-28-tappioasemasta 34-28-jatkoaikavoittoon Altanta Falconsia vastaan. Mitchell hurjasteli ottelun toisella jaksolla 63 kiinniottojaardia ja oli omalla panoksellaan nostamassa Patriotsia mestaruuteen historian komeimmassa Super Bowl -comebackissa. Mitchellistä tuli samalla lyhyen ajan sisään toinen nimekäs Patriotsin ulosostama laitahyökkääjä seuran annettua viime viikolla lähtöpassit Billsistä täksi kaudeksi Foxboroughiin siirtyneelle Jordan Matthewsille.

Tulokaskaudellaan 401 jaardia ja neljä TD:tä 14 ottelussa tehtaillut Mitchell olisi ollut alkavalla kaudella yksi seuran harvoista pitkäaikaisemmista laitahyökkääjistä yhdessä Chris Hoganin sekä kauden neljän ottelun pelikiellon merkeissä aloittavan Julian Edelmanin kanssa. Uusina miehinä laitahyökkääjäosastolla nähdään tulevalla kaudella mm. aiemmin urallaan erikoistilanteiden palauttajana kunnostautunut Cordarrelle Patterson sekä kokenut Eric Decker, joka solmi seuran kanssa sopimuksen viime viikolla.