Patriots palkkasi kokeneen laitahyökkääjä Eric Deckerin vuoden sopimuksella

New England Patriots toimi nopeasti joukkueen ostettua eilen loukkaantuneen laitahyökkääjä Jordan Matthewsin ulos sopimuksestaan ja hankki miehen korvaajaksi vuoden sopimuksella kahdeksan kautta NFL:ssä pelanneen 31-vuotiaan entisen tähtilaitahyökkääjä Eric Deckerin.

Jo aiemmin viikolla seuran testissä käynyt 191-senttinen ja 97-kiloinen Decker epäonnistui viime kaudella pahasti Titansissa miehen viimeisteltyä vain yhden TD:n ja 563 kiinniottojaardia. Kolme yli 1000 kiinniottojaardin kautta vuosien 2012-2015 välillä pelannut konkari on viimeistellyt urallaan kolmesti yli 10 TD:tä kaudessa, joskin loukkaantumisen pilaaman toissa kauden ja viime vuoden epäonnistumisen jälkeen miehen nykytasoa on syytä epäillä.

Patriotsissa uransa 111 runkosarjaottelussa 5816 kiinniottojaardia ja 53 TD:tä rohmunnutta Deckeriä odottaneekin pienempi rooli, löytyyhän joukkueen kokoonpanosta tällä hetkellä peräti 10 laitahyökkääjää, joista tosin Kenny Britt ja Malcolm Mitchell kärsivät loukkaantumisista, minkä lisäksi ykköslaitahyökkääjä Julian Edelman kärsii runkosarjan neljän ensimmäisen peliviikon ajan liigalta saamaansa pelikieltoa.

Denver Broncos varasi Deckerin NFL Draftin 3. kierroksella vuonna 2010, jolloin seuran pääkäskijänä toimi Patriotsin nykyinen hyökkäyksen koordinaattori Josh McDaniels. Näin ollen laitahyökkääjä pääsee tuttuun valmennukseen McDanielsin jäätyä ainakin tulevaksi kaudeksi Foxboroughiin.

Onko myös Jetsiä urallaan edustaneesta, toissa kaudella lantio- ja olkapäävammoista kärsineestä ex-tähdestä vielä käyttökelpoiseksi rotaatiohyökkääjäksi NFL:n kestomenestyjen riveissä, vai jääkö yritys Patriotsin kokoonpanoon murtautumiseksi miehen viimeiseksi?