Philadelphia Eagles kiinnitti mestaruuden pääarkkitehtinsä pitkillä jatkosopimuksilla

Hallitseva NFL-mestari Philadelphia Eagles on tehnyt pitkät jatkosopimukset kahden tärkeän valmennus- ja johtoryhmään kuuluvan henkilön kanssa, kun sekä päävalmentaja Doug Pederson että GM Howie Roseman kiinnitettiin seuraan kauden 2022 loppuun ulottuvilla sopimuksilla.

Vuodesta 2000 Eaglesin palkkalistoille kuulunut ja ensimmäisen kerran kaudella 2010 GM:n vastuita hoitanut 43-vuotias Roseman on vaikuttanut vahvasti Eaglesin nykyisen joukkueen rakennukseen ja seuran historian ensimmäistä Super Bowlin voittoa pidetäänkin pitkälti nuoren GM:n taidonnäytteenä.

Roseman mm. hankki vaihtokauppojen kautta Eaglesille vuoden 2016 varaustilaisuuden kakkosvarausvuoron, jolla seura nappasi toisella kaudellaan liigan parhaiden pelinrakentajien joukkoon nousseen Carson Wentzin, minkä jälkeen mies kauppasi silloisen ykköspelinrakentajansa Sam Bradfordin Vikingsiin vaihdossa 1. ja 4. kierroksen varausvuoroihin. Bradfordista saadulla 1. kierroksen varausvuorolla mies varasi tärkeän puolustuksen linjapelaaja Tim Jerniganin. Rosemanin onnistui lisäksi vahvistaa entisestään viime kauden mestareita huolimatta tiukasta palkkakattotilanteesta, mikä antaa seuralle vahvan selkänojan myös tuleviksi vuosiksi.

Ilman sen suurempaa mediahuomiota Chiefsin hyökkäyksen koordinaattorin paikalta Eaglesin päävalmentajaksi kaudelle 2016 hankittu entinen NFL-pelinrakentaja Pederson, 50, puolestaan valmensi seuran viime kaudella 13 runkosarjavoittoon, minkä jälkeen joukkue marssi aina päätyyn asti kukistaen Super Bowlissa liigan kestomenestyjiin koko vuosituhannen ajan lukeutuneen New England Patriotsin.

Seuran omistaja Jeffrey Lurie julkaisi tiedotteen miesten jatkosopimuksiin liittyen sunnuntaina: “Olemme innoissamme saadessamme jatkaa yhteistyötä Pedersonin ja Rosemanin kanssa, joiden yhteistyön avulla onnistuimme tuomaan kaupungillemme sen ensimmäisen Super Bowl -voiton ja joiden ansiosta joukkueemme säilyy kilpailukykyisenä lyhyellä sekä pitkällä aikavälillä. Yhteinen näkemys joukkueen tulevaisuutta koskien antaa meille parhaat mahdollisuudet jatkaa menestyksen tiellä myös tulevaisuudessa”.

Eagles aloittaa NFL-runkosarjan ottelulla Atlanta Falconsia vastaan 7. syyskuuta Suomen aikaa. Hallitsevan mestarin preseasonin ensimmäinen ottelu on vuorossa jo tulevana viikonloppuna, kun se kohtaa perjantain ja lauantain välisenä yönä pelattavassa ottelussa Pittsburgh Steelersin.