Broncosin tähtipelaajat tekevät kaikkensa Kirk Cousinsin ylipuhumiseksi seuraan

Kahdella viime kaudella pudotuspelien ulkopuolelle pitkälti surkean pelinrakentajatilanteensa vuoksi jääneen Denver Broncosin tähtipelaajat ovat laittaneet lusikkansa soppaan saadakseen UFA-markkinoiden kuumimman vapaan pelaajan, Washington Redskinsistä vapautuvan Kirk Cousinsin uudeksi pelinrakentajakseen.

Jo kauden päättymisestä saakka Cousinsin hankinnan puolesta liputtanut tukimiestähti Von Miller kommentoi ESPN:lle kaikkien pelaajien seurassa unelmoivan Cousinsin signaamisesta. “Hän ei olisi ratkaisupelaaja vain meille, vaan jokaiselle liigan joukkueelle. Hänen johtajuutensa ja yleinen tasonsa saisi aikaan välittömän parannuksen joukkueessamme. Jos saat tuollaisen kaverin joukkueeseesi, olet välittömästi yksi Super Bowl -suosikeista”, Miller hekumoi Cousinsin hankinnalla.

Myös seuran kokenut tähtilaitahyökkääjä Emmanuel Sanders ottaisi miehen avosylin vastaan: “Kirk Cousins, Demaryius Thomas ja minä – siinä olisi vaarallinen kombinaatio”, laitahyökkääjä twiittasi keskiviikkona.

Pelinrakentaja itse pyysi eilen Twitter-tilillään apua tulevaan seuravalintaansa liittyen, onhan kyseessä ensimmäinen kerta 11 vuoteen kun pelinrakentaja saa itse valita tulevan työnantajansa. Broncosin pelaajat ainakin tarttuivat saman tien täkyyn miehen auttamiseksi oikean seuran valinnassa. Valinnanvaraa totisesti riittää, sillä Cousinsin palveluksista kisaavat Broncosin lisäksi tiukimmin New York Jets, Minnesota Vikings sekä Arizona Cardinals. Vikings tarjoaisi Cousinsille ehkäpä kaikkein parhaimmat työkalut välittömään menestykseen, kun taas Jets tarjonnee 29-vuotiaalle nelikosta rahallisesti kaikkein kovinta sopimusta.

Broncosin kohdalla sen kirkkaimmat tähtipelaajat ovatkin ottaneet isoa roolia houkutellakseen tähtipelinrakentajan joukkueeseen, jonka rungolla on kokemusta Super Bowlin voittamisesta vain reilun kahden vuoden takaa. Mestaruuden jälkeisellä kahdella runkosarjaan päättyneellä kaudella seura on ollut heittohyökkäyksessä mitattuna liigan alempaa keskikastia (20. ja 21.), mikä on ollut suora seuraus epäonnistuneista pelinrakentajahankinnoista. Päätös Cousinsin tulevan kauden seurasta saataneen viikon päästä keskiviikkona, kun vapaiden pelaajien markkinat käynnistyvät klo 21 Suomen aikaa.