NFL:n pelinrakentajaruletti pyöri hurjana läpi tiistain – tässä yhteenveto päivästä

Kaikki pelinrakentajaa vailla olleet NFL-seurat Buffalo Billsiä lukuunottamatta löysivät mitä ilmeisemmin ratkaisun tulevan kauden aloittajansa suhteen parin päivän ajan hurjana pyörineiltä vapaiden agenttien markkinoilta. Sopimukset virallistetaan vasta huomenna, mutta tässä tämän hetken vielä epävirallinen yhteenveto päivästä.

Kirk Cousins -> Minnesota Vikings

Markkinoiden kuumin pelinrakentajanimi valitsi odotetusti seurakseen Vikingsin. Miehen sopimus on 3-vuotinen ja arvoltaan huikeat 86 miljoonaa dollaria. Jättimäisen sopimuksesta tekee viimeistään se, että koko summa on ns. guaranteed, eli Cousins tienaa koko summan suoritustasosta riippumatta.

Case Keenum -> Denver Broncos

Broncos ei lähtenyt kilpailemaan Cousinsista ylisuurella sopimustarjouksella, vaan palkkakattonsa kanssa tiukilla oleva seura päätyi hankkimaan viime kaudella Vikingsissa läpimurtonsa tehneen Case Keenumin 2-vuotisella ja varsin kohtuullisella 36 miljoonan dollarin sopimuksella. Näin seuralle jäi vielä pelimerkkejä muun rosterinsa vahvistamiseen.

Sam Bradford -> Arizona Cardinals

Cardinals ratkaisi pelinrakentajaongelmansa ainakin väliaikaisesti palkkaamalla tehtävään Minnesota Vikingsia kahden kauden ajan edustaneen 30-vuotiaan Bradfordin. Viime kaudella vain kaksi ottelua pelannut ja tervehdyttyään Case Keenumin varamieheksi pudonnut Bradford solmi Cardinalsin kanssa 1-vuotisen, 20 miljoonan dollarin sopimuksen. 30-vuotias Bradford saattaa jäädä Cardinalsin lyhytaikaiseksi ratkaisuksi, sillä seuran uskotaan hankkivan nuoren tulevaisuuden pelinrakentajan matalalla varausvuorolla tulevasta varaustilaisuudesta. 1-vuotinen sopimus antaa kuitenkin parhaassa iässä olevalle Bradfordille mahdollisuuden todistaa tasonsa ja hankkia sitä kautta pidempi jatkosopimus joko Cardinalsista tai jostain muualta. Uuden sopimuksen myötä Bradford on tienannut vuonna 2010 alkaneella urallaan 134 miljoonaa dollaria. Mies on voittanut uransa aikana vain 34 ottelua ja voittoja on yhden kauden aikana kertynyt tilille parhaimmillaankin vain seitsemän kappaletta.

Teddy Bridgewater ja Josh McCown -> New York Jets

Vielä uudelleenrakennusvaiheessa oleva Jets ei onnistunut epätoivoisessa yrityksessään hankkia Cousins. Sen sijaan seura palkkasi riveihinsä lähes kaksi vuotta pahan polvivamman vuoksi sivussa olleen ex-Vikings-peluri Teddy Bridgewaterin. Tietoisena miehen loukkaantumishistoriasta seura palkkasi varavaihtoehdokseen viime kaudella ykköspelinrakentajana toimineen 38-vuotiaan Josh McCownin.

Drew Brees -> New Orleans Saints

39-vuotias seuraikoni ei missään vaiheessa ollutkaan jättämässä Saintsia, mutta sopimus syntyi silti vasta viimeisellä mahdollisella hetkellä ennen UFA-markkinoiden avautumista. Brees jatkaa Saintsissa uransa loppuun solmittuaan 2-vuotisen ja 50 miljoonan dollarin arvoisen sopimuksen, jonka guaranteed-summa on 27 miljoonaa. Miestä kosiskeltiin toki myös muualle ja yhden nimeämättömän seuran kerrottiinkin tarjonneen Breesille kaksivuotista ja 60 miljoonan dollarin guaranteed-sopimusta! Seurauskollinen tuleva Hall of Fame -pelinrakentaja valitsi kuitenkin selvästi pienemmän sopimuksen jääden tavoittelemaan uransa toista Super Bowlin voittoa Saints-paidassa.

Seuraa NFL:n UFA-markkinoiden tapahtumia reaaliajassa TÄÄLTÄ.