Seuroilla huomiseen asti aikaa tägätä pelaajiaan – näiden tähtipelaajien tilanne edelleen auki

NFL:n UFA-markkinoiden alkuun on vielä reilu viikko, mutta sopimuksettomien pelaajien osalta huominen näyttelee isoa roolia. Seuroilla on vielä tiistaina mahdollisuus antaa franchise tag viimeistä sopimuskauttaan pelanneille pelaajilleen, elleivät osapuolet sitä ennen pääse yhteisymmärrykseen jatkosopimuksen ehdoista. Jokaisella joukkueellahan on mahdollisuus tägätä yksi pelaaja per kausi. Toistaiseksi mahdollisuuteen on tarttunut vasta kaksi seuraa, kun Miami Dolphins tägäsi tähtilaitahyökkääjänsä Jarvis Landryn, minkä lisäksi Detroit Lions päätti pitää DE Ezekiel Ansahin seurassa myös tulevalla kaudella. Seuraavassa mielenkiintoisimmat nimet, joiden kohdalla jännitys tulevan vuorokauden aikana on huipussaan.

Le’Veon Bell, RB, Pittsburgh Steelers

Steelersin tähtikeskushyökkääjä uhkasi aiemmin seuraa jopa uransa lopettamisella, mikäli Steelers päättää tägätä miehen toistamiseen. Nyt kuitenkin näyttää siltä, etteivät osapuolet pääse yhteisymmärrykseen pitkästä jatkosopimuksesta ja Steelers päätyy tägäämään miehen 14,5 miljoonan dollarin yksivuotiseen jatkoon. Franchise tag antaisi samalla osapuolille lisäaikaa neuvotella pidemmästä jatkosopimuksesta.

Allen Robinson, WR, Jacksonville Jaguars

Jaguars käyttänee 16 miljoonaa dollaria kustantavan tägin nuoreen tähtilaitahyökkääjäänsä, jolla on potentiaalia seuran kantavaksi voimaksi vuosiksi eteenpäin. Päättyneen kauden ensimmäisen ottelun ensimmäisellä hyökkäysvuorolla tulleen ACL-vamman vuoksi koko kauden missannut 24-vuotias saisi samalla vuoden aikaa osoittaa tasonsa pahan loukkaantumisen jälkeen. Robinsonin läpimurto tapahtui kaudella 2015 miehen hurjasteltua 1400 kiinniottojaardia ja 14 TD:tä. Sitä seurannut kausi 2106 pudotti tehot 833 jaardiin ja kuuteen TD:iin. Löytyykö Jaguarsilta luottoa edelleen nuoreen tähtipotentiaalin omaavaan laitahyökkkääjään?

DeMarcus Lawrence, DE, Dallas Cowboys

Cowboys ei missään tapauksessa luovu 14,5 säkitystä päättyneellä kaudella kahmineesta Pro Bowl -tason endistään, joten Lawrencen tägi julkaistaneen hetkenä minä hyvänsä. Tägin arvo olisi 17,5 miljoonaa taalaa, joskaan paljoa tuota halvemmalla miestä ei kannata yrittää taivutella pitkään jatkosopimukseenkaan. Neljä kautta liigassa pelanneen puolustustähden murheenkryyninä ovat olleet jatkuvat selkävaivat, joiden takia miehen selkä on operoitu jo kahdesti tämän ammattilaisuralla.

Kyle Fuller, CB, Chicago Bears

26-vuotiaan kulmapuolustajan tilanne Bearsissa on mielenkiintoinen. GM Ryan Pace jätti käyttämättä Fullerin tulokassopimuksen viidennen optiovuoden vuosi sitten, eivätkä vuoden 2014 1. kierroksen varauksen ja seurajohdon välit tiettävästi ole parhaat mahdolliset tästä johtuen. Käyttääkö seura täginsä Fulleriin, vai päästääkö se miehen vapaille markkinoille, joilta löytyy tänä vuonna jo valmiiksi useita kovanluokan kulmapuolustajia.

Sammy Watkins, WR, Los Angeles Rams

Rams kauppasi perjantaina veteraani-DE Robert Quinnin Dolphinsiin, mikä vapautti samalla 11,5 miljoonaa taalaa seuran palkkakatosta. Quinnistä luopuminen näyttäisi selvältä peliliikkeeltä Watkinsin sekä tärkeän safety Lamarcus Joynerin pitämiseksi seurassa. Se kumman Rams päätyy tägäämään, on toinen tarina. Seuran intressit näyttäisivät olevan ennen kaikkea Joynerin pitkässä jatkosopimuksessa, mikä saattaa puolestaan tarkoittaa tägiä Watkinsille, jonka hankinta vuosi sitten pakotti seuran luopumaan kulmapuolustaja E.J. Gainesista. Seura ei varmasti halua päästää kahdeksan TD:tä päättyneellä kaudella viimeistellyttä laitahyökkääjäänsä vapaille markkinoille ilman korvausta.

Muita, mutta todennäköisesti ilman tägäystä jääviä viimeisen sopimuskauden nimimiehiä ovat mm. Vikingsin pelinrakentaja Case Keenum, Seahawksin DT Sheldon Richardson sekä Panthersin guardi Andrew Norwell. Nimekkäimpänä listalla on kuitenkin Washington Redskinsin pelinrakentaja Kirk Cousins, jonka palveluksista kisaavat tiukimmin New York Jets, Minnesota Vikings, Denver Broncos sekä Arizona Cardinals.

LUE MYÖS: Mikä on franchise tag?