Keskiviikon NFL-katsaus: Andrew Luck palaa kentälle, Panthersille paha takaisku…

NFL:n preseasonin ensimmäisen peliviikon otteluihin on aikaa reilu vuorokausi – kuusi kamppailua potkaistaan käyntiin torstain ja perjantain välisenä yönä kello 2 Suomen aikaa. Tässä viime hetken NFL-aiheita.

CAROLINA PANTHERS menetti todella tärkeän hyökkäyksen oikeanpuoleisen tacklensa Daryl Williamsin vähintään runkosarjan ensimmäisen puolikkaan ajaksi polvivamman vuoksi. 25-vuotias, peräti 152-kiloinen linjapelaaja valittiin liigan toissakauden 2. All-Pro-joukkueeseen, joten mistään rivimiehestä ei tässä tapauksessa ole kysymys. Entinen 4. kierroksen varus on pelannut NFL:ssä kaudesta 2015 alkaen. Panthersin hyökkäyslinja on kärsinyt harjoitusleirillä useammastakin loukkaantumisesta, minkä vuoksi mm. backup-guardi/sentteri Tyler Larsen sai seuralta juuri 2-vuotisen jatkopahvin.

GREEN BAY PACKERSIN tähtipelinrakentaja Aaron Rodgers ripitti kovin sanoin joukkueensa nuorta laitahyökkääjäosastoa eilisten harjoitusten jälkeen. Miehen mielestä kukaan pelipaikkaa tavoittelevista nuorista laitahyökkääjistä ei ole lähelläkään NFL-tasoa, lukuunottamatta kolmikkoa Geronimo Allison, DeAngelo Yancey ja Jake Kumerow, jotka saivat synninpäästön 2-kertaiselta MVP-pelinrakentajalta. Rodgers kehottikin nuorisokaartia ottamaan ammattimaisuudessa mallia seuran kärkihyökkääjiltä, joihin lukeutuvat mm. Devante Adams, Randall Cobb sekä sisemmät laitahyökkääjät Jimmy Graham, Marcedes Lewis ja Lance Kendricks. “Nämä kaverit treenaavat kuin ammattilaiset. Vain sillä tavoin saat jalkasi oven väliin tässä liigassa”, Rodgers tylytti paikkaa lopulliseen 53 miehen rosteriin tavoittelevia nuoria laitahyökkääjiään.

OAKLAND RAIDERS on pyytänyt loukkaantuneena olevaa konkari-LT Donald Penniä hyväksymään seuran tarjoaman palkanalennuksen. 35-vuotias konkari tienaa tulevasta kaudesta 8,3 miljoonaa dollaria, mikä on miehen loukkaantumistilanteen huomioiden seuran mielestä liian iso haukkaus sen palkkabudjetista. Ilman suostumusta palkanalennukseen miestä uhkaa sisäpiirilähteiden mukaan treidi tai jopa sopimuksen ulososto.

Myös täksi kaudeksi seuraan hankitun laitahyökkääjä Martavis Bryantin tilanne puhuttaa yhä. Steelersistä saapunut Bryant on ollut harjoitusleirin suurimpia pettymyksiä, sillä mies ei ole onnistunut valmennuksen mukaan sisäistämään alkuunkaan hyökkäyksen peli-ideologiaa. Toisaalta valmennusjohto on kehunut Bryantin luontaista lahjakkuutta, joka päässee jälleen oikeuksiinsa miehen päästessä paremmin sisään hyökkäyksen pelitavan vaatimuksiin.

KANSAS CITY CHIEFSIN safety Daniel Sörensen missaa runkosarjan ensimmäisen puolikkaan polvileikkauksen vuoksi. Vahvan harjoitusleirin pelannut 28-vuotiaas on pelannut viimeisen kolmen kauden aikana yhtä vaille kaikissa Chiefsin otteluissa.

PHILADELPHIA EAGLESIN pelinrakentaja Carson Wentziä ei nähdä kentällä preseasonin otteluissa. Mies toipuu edelleen viime kauden runkosarjan lopulla tulleesta pahasta polvivammastaan, eikä seura aio ottaa riskejä nuoren supertähtensä toipumisen suhteen. Seuran onneksi sillä on riveissään kakkospelinrakentaja toimiva viime kauden Super Bowlin MVP Nick Foles.

INDIANAPOLIS COLTSIN pelinrakentaja Andrew Luck palaa pelikentille ensimmäistä kertaa sitten tammikuun 2017, kun mies aloittaa Coltsin ensimmäisen preseason-ottelun Seattle Seahawksin vieraana torstain ja perjantain välisenä yönä. Olkapäävammaansa yli puolentoista vuoden ajan kuntouttaneen tähtipelinrakentajan paluu onkin yksi preseasonin ensimmäisen peliviikon seuratuimmista tapahtumista.