Ongelmapelaaja Josh Gordon palasi Brownsin harjoitusvahvuuteen

Cleveland Browns sai lauantaina mieluisia uutisia, kun seuran laitahyökkääjä Josh Gordon palasi seuran harjoitusleirille neljän viikon kuntoutusjaksoltaan. Läpi uransa pahoista päihde- ja mielenterveysongelmista kärsinyt muutaman vuoden takainen kiinniottojaardikuningas on näillä näkymin valmiina kokoonpanoon runkosarjan avausviikolla.

“Haluan kiittää Brownsia ja koko NFL-perhettä tuesta, rakkaudesta ja ennen kaikkea kärsivällisyydestä, jota sain osakseni ajanjaksona, jonka tarvitsin saadakseni itseni tarvittavaan kuntoon mentaalisesti ja fyysisesti”, Gordon kirjoitti Twitter-tilillään. “Samalla kun palaan nöyrin mielin takaisin joukkueeseen ja rakastamani lajin pariin, tajuan että täyden potentiaalini saavuttamiseksi minun on jatkossakin keskityttävä pitämään huolta henkisestä hyvinvoinnistani”, kaudella 2013 eniten kiinniottojaardeja (1646) liigassa kerännyt 27-vuotias jatkaa.

Brownsin GM John Dorseyn mukaan Gordon palaa asteittain mukaan seuran toimintaan, joskaan kentän puolella miestä ei toistaiseksi nähdä. Browns pelaa vielä kaksi harjoitusottelua ennen runkosarjan ensimmäistä peliviikkoa, jolloin viime kaudella kaikki ottelunsa hävinnyt joukkue kohtaa kotonaan Pittsburgh Steelersin.

Lue myös:

Vuosia pelikiellossa ollut tähtilaitahyökkääjä tekemässä paluuta: “Pelasin jokaisessa ottelussa päihteiden vaikutuksen alaisena”