Martavis Bryant kärähti jälleen huumetestissä – ura Raidersissä ohi

Pittsburgh Steelersistä Oakland Raidersiin täksi kaudeksi treidattu laitahyökkääjä Martavis Bryant on kärähtänyt NFL:n huumetestissä, minkä vuoksi ongelmapelaajan koko uran jatko on nyt vaakalaudalla. Oakland Raiders ilmoitti välittömästi irtisanovansa miehen sopimuksen.

Bryant oli pelikiellossa koko kauden 2016 jäätyään jo tuolloin kiinni huumetestissä, joten toinen käry tietää miehelle jälleen pitkää pelikieltoa. Lupaavana pidetty, joulukuussa 27 vuotta täyttävä Bryant oli nousemassa kovaa vauhtia liigan laitahyökkääjäeliittiin miehen iskettyä jo tulokaskaudellaan 10 pelissä kahdeksan TD:tä, minkä jälkeen meno jatkoi nousujohteisena myös toisella kaudella, jolloin mies iski 11 pelissä 765 kiinniottojaardia.

Pelikiellossa viettämänsä kauden 2016 jälkeen mies palasi Steelers-hyökkäykseen varsin onnistuneesti, joskin tulokas JuJu Smith-Schusterin erinomainen tulokaskausi tiputti seuran kanssa riitautuneen pelaajan laitahyökkääjien depth chartissa kolmannelle paikalle. Steelers treidasi miehen lopulta Raidersiin vaihdossa 3. kierroksen varausvuoroon, mutta siirto osoittautui sille lopulta katastrofaaliseksi, kun heikon harjoituskauden pelannut pelaaja ei vastannut lähellekään seuran asettamiin odotuksiin jääden vielä lopuksi kiinni huumetestistä. Jatkuuko ongelmapelaajan ura vielä viimeisen takaiskun jälkeen ja jos jatkuu niin milloin?


Widget not in any sidebars