Eaglesin epäonni jatkuu – ykköskeskushyökkääjä Jay Ajayi sivussa koko loppukauden

NFL:n hallitseva mestari Philadelphia Eaglesin loukkaantumishuolet hyökkäyksen kärkipelaajien kohdalla jatkuvat. Uusimpana rivistä putosi ykköskeskushyökkääjä Jay Ajayi, jonka polvi joudutaan operoimaan, mikä puolestaan päättää 25-vuotiaan pelaajan kauden vain viiden peliviikon jälkeen.

Phillyn keskushyökkääjäosasto oli jo ennen Ajayin polvivammaa loukkaantumisten runtelema, kun poissa olivat sekä Darren Sproles että Corey Clement. Seura saattaa hyvinkin lähteä tavoittelemaan siirtomarkkinoilta miehen korvaajaksi jopa Steelersin kaupittelemaa megatähti Le’Veon Belliä, sen verran kapealta 2-3-rekordilla kautensa avanneen seuran juoksuhyökkäys näyttää.

Kesken viime kauden Dolphinsista Eaglesiin treidattu Ajayi oli isossa roolissa seuran ensimmäisessä Super Bowl -voitossa. Mies nakutti juoksujaardeja 5,8 jaardin keskiarvolla, joskin ura Philadelphiassa saattaa loukkaantumisen myötä olla paketissa, loppuuhan keskushyökkääjän tulokassopimus kauden jälkeen.

Eaglesin tilanne loukkaantumisrintamalla on ollut järkyttävän huono, sillä nyt jo kentälle palanneiden Carson Wentzin ja Alshon Jefferyn lisäksi pitkäaikaisloukkaantuneiden listalla ovat tällä hetkellä laitahyökkääjät Mike Wallace sekä Mack Hollins sekä TE Richard Rodgers, joka tosin palannee kentälle runkosarjan jälkimmäisellä puoliskolla.