Raiders treidasi Amari Cooperin Cowboysiin!

Oakland Raiders jatkoi kokoonpanonsa siivoamista treidaamalla monivuotisen ykköslaitahyökkääjänsä Amari Cooperin Dallas Cowboysiin vaihdossa 1. kierroksen varausvuoroon. Siirron myötä Raidersillä on käytössään kolme 1. kierroksen varausvuoroa tulevan vuoden draftissa, kiitos aiemman Khalil Mackin myynnin Chicagoon.

24-vuotias Cooper varattiin liigaan Raidersin toimesta 1. kierroksen 4. varausvuorolla vuonna 2015. Mies rikkoi kahdella avauskaudellaan 1000 kiinniottojaardin rajan tullen valituksi Pro Bowliin molemmilla sesongeilla. Viime kausi oli tähtilaitahyökkääjälle kuitenkin pettymys tämän jäätyä 680 jaardiin. Tällä kaudella mies nettosi kuudessa ensimmäisessä pelissä 280 jaardia sekä viimeisteli yhden TD:n ennen Lontoossa kärsittyä aivotärähdystään.

Treidi oli molempien seurojen kannalta varsin järkevä, kärsiihän 3-4-rekordilla kauden avannut Cowboys pahasta laitahyökkääjäpulasta. Joukkue on liigan neljänneksi heikoin heittojaardeissa mitattuna, joten Cooper tuo ison buustin seuran kiinniotto-osastolle, josta on puuttunut tällä kaudella todellinen laatulaitahyökkääjä.

Uudelleenrakennuksen keskellä oleva Raiders on menettänyt jo omat pudotuspelimahdollisuutensa seuran avattua kautensa 1-5-rekordilla. Seuran tulevaisuuden rakennuksen kannalta siirtoa pidetäänkin yleisesti fiksuna peliliikkeenä, varsinkin kun Cooperin tulokassopimus päättyy sekin vuoden päästä.